QUIZ wiedzy o Starym Mieście w Krakowie. Jak dobrze znasz miejsce z listy UNESCO?
Stare Miasto to nieformalna nazwa najstarszego obszaru Krakowa, leżącego w obrębie Plant, który w 1978 r. wraz z Wawelem, Kazimierzem i Stradomiem trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Była to pierwsza w historii sytuacja, kiedy w Europie został wyróżniony nie pojedynczy obiekt, a cały zespół miejski. Jak czytamy w uzasadnieniu na stronie unesco.pl:
XIII-wieczne miasto kupieckie posiada największy w Europie rynek, liczne zabytkowe kamienice oraz bogato wyposażone pałace i kościoły. O świetnej przeszłości Krakowa świadczą fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, położona na południu miasta średniowieczna dzielnica Kazimierz, z zabytkowymi synagogami, Uniwersytet Jagielloński oraz katedra gotycka, w której pochowani są królowie Polski.
Sam przywilej lokacyjny wydał dla Krakowa w czerwcu 1257 r. książę Bolesław Wstydliwy. Wówczas miasto zaplanowano według zasad prawa magdeburskiego, a więc wytyczono jego układ urbanistyczny w formie szachownicy. Zgodnie z tymi założeniami ulice przecinały się pod kątem prostym, tworząc regularne kwartały, natomiast w centrum znalazł się niemal idealnie kwadratowy rynek o bokach mierzących mniej więcej 200 m.
Zbudowane na tym planie miasto istnieje do dziś, w niemal niezmienionym kształcie. Oczywiście przez wieki pojawiały się nowe ulice i budynki, a istniejące w średniowieczu kamienice albo zdążyły zniknąć albo zostały wielokrotnie przebudowane. Bez wątpienia jednak w Krakowie czuć ducha tamtej epoki i niewątpliwie to właśnie możliwość obcowania z historią przyciąga miliony turystów (w 2023 roku miasto odwiedziło 12,18 mln osób, w tym 0,9 mln stanowili goście z zagranicy, aż 11,28 mln z kraju). Dla nich przygotowaliśmy quiz, w którym mogą sprawdzić, co zapamiętali ze swojej wizyty w stolicy Małopolski. Do udziału w teście zapraszamy również mieszkańców - być może dowiecie się czegoś nowego o swoim mieście. Życzymy dobrej zabawy!