- Podstawowy błąd w tej sprawie leży po stronie Ministerstwa Zdrowia. Minister nie podjął właściwie żadnych działań, by wpłynąć na realizację świadczeń i podjąć decyzję w jaki sposób ma się rozwijać terapia protonowa w Polsce. Strategii rozwoju protonoterapii nie było w Polsce do końca ubiegłego roku - mówi Jolanta Stawska, dyrektorka delegatury NIK w Krakowie.
Realizacją terapii protonowej zajmuje się krakowski oddział Narodowego Instytutu Onkologii. Placówka ta została wybrana na drodze konkursu przez małopolski oddział NFZ. Z raportu wynika, że obie z instytucji przyczyniły się do nieskutecznej organizacji świadczeń.
- Małopolski oddział NFZ wywiązał się z zapewnienia realizacji świadczeń terapii protonowej nowotworów poprzez podpisanie umowy w 2016 roku z Narodowym Instytutem Onkologii. Jednak jeśli pojawi się chętny świadczeniodawca na realizację protonoterapii nie wykluczamy dodatkowego postępowania uzupełniającego - Aleksandra Kwiecień z małopolskiego NFZ.
NIK przygotowało w raporcie szereg zaleceń dotyczących m.in. wypracowania strategii terapii protonowej czy też podjęcia nadzoru nad Narodowym Instytutem Onkologii i małopolskim NFZ w celu wyegzekwowania skuteczniejszych działań.
Centrum Cyklotronowe w Bronowicach to jednostka naukowa Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Jego budowa zakończyła się w 2015 roku i kosztowała ponad 260 mln zł. Do tej pory to jedyna tego typu instytucja w kraju.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!