Samotność odczuwana przez Polaków w czasie pandemii ma już realne skutki zdrowotne. Tak wynika z raportu na temat samotności przygotowanego przez krakowskich wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Według badań około jedna trzecia Polaków w ubiegłym roku deklarowała odczuwanie stanów depresyjnych. Tylko połowa zdecydowała się szukać pomocy.
Ta samotność dotyka każdego. Dotyka dzieciaki, które są na zdalnym nauczaniu oraz przedszkolaki, które nie mogą chodzić do przedszkola i trochę nie rozumieją dlaczego. Dotyka samotnych rodziców, a to rzesza ponad 2,5 milionowa w Polsce. Dotyka również te osoby, które zajmują się osobą od siebie zależną - mówi prezeska Stowarzyszenia Wiosna Joanna Sadzik.
Z raportu wynika również, że o psychologicznych skutkach pandemii wciąż mówi się za mało. Brakuje nawet wiedzy jak z takimi samotnymi osobami rozmawiać.
Nie mówić "słuchaj, zajmij się czymś nowym. Zrób coś ze sobą. Nie jest tak naprawdę źle. Obiektywnie inni mają gorzej od ciebie." Zapytać "w czym ci mogę pomóc?" Żeby zobaczyć czy może ta osoba kontaktuje się ze specjalistą - mówi Joanna Sadzik.
Samotne osoby starsze mogą telefonicznie skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej codziennie w godzinach od 10 do 12 oraz 17 do 19. Wystarczy wybrać numer 12 333 70 88.