ŻYCIE MIASTA

Rękawka 2025 na kopcu Krakusa. Widowiskowe walki wojów przyciągnęły tłumy [GALERIA]

2025-04-22 16:19

Rękawka w Krakowie to prawdziwe, średniowieczne święto i wyjątkowa okazja do poznania kulis powstania państwa polskiego. We wtorek, 22 kwietnia na kopcu Krakusa pojawiły się prawdziwe tłumy mieszkańców oraz turystów, którzy mieli wyjątkową okazję do poznania dawnych zwyczajów, kultury, a także działalności drużyny wojów. Zobaczcie w naszej galerii jak prezentowały się walki.

Tradycyjne święto Rękawki na kopcu Krakusa przypomina początki państwa polskiego

To wydarzenie co roku odbywa się w pierwsze wtorek po Wielkanocy. W tym roku tradycyjne święto Rękawki na kopcu Krakusa odbyło się 22 kwietnia, a piękna i słoneczna pogoda przyciągnęła prawdziwe tłumy. To wyjątkowe wydarzenie to nie tylko prawdziwy wehikuł czasu, który przenosi nas milenium wstecz, ale także okazja do świetnej zabawy. W średniowiecznej wiosce, rozciągającej się u podnóża kopca, można było poznać zwyczaje ówczesnych mieszkańców regionu, ich kulturę, sztukę, narzędzia, a nawet biżuterię.

— Ponad tysiąc lat temu, kiedy Polska była w znacznej mierze dziewiczą puszczą, tereny współczesnego Krakowa zamieszkiwało plemię Wiślan. Osadnicy czcili dawnych bogów – im oddawali cześć oraz składali ofiary. Koniec X wieku był dla nich jednak bardzo burzliwy. Miasto przechodziło z rąk do rąk, aby w końcu ok. 1000 roku zostać odbitym spod panowania czeskiego przez Polan, na których czele stał Bolesław Chrobry. Chociaż późniejszy król Polski odbił teren z rąk braci chrześcijan, to dopiero on wprowadził istotne zmiany w życiu religijnym pospólstwa, ustanawiając w mieście biskupstwo. Był to niewątpliwie jeden z jego wielkich sukcesów, który umocnił zarówno państwo, jak i samego władcę na arenie międzynarodowej. Kraków kwitł: rozwijało się rzemieślnictwo, handel, sztuka, niemniej dawni bogowie nie zostali tak prędko zapomniani — przypominają organizatorzy.

Kraków Radio ESKA Google News

Walki wojów na Rękawce w Krakowie przyciągnęły tłumy

Oprócz średniowiecznej wioski jedną z największych atrakcji wydarzenie były walki wojów. Mężni panowie w ciężkich zbrojach, wyposażeni w miecze i tarcze, zmierzyli swoje siły w pojedynkach jeden na jeden. Szczęk zwieranych mieczy niósł się potężnym echem pod kopcem Krakusa, a same pojedynki przyciągnęły prawdziwe tłumy. Cała przestrzeń kopca została zajęta przez krakowian i krakowianki, podziwiających walecznych wojów. Zobaczcie w naszej galerii poniżej, jak prezentowali się wojownicy.

Walki wojów na święcie Rękawki w Krakowie:

Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie