Nastolatki

i

Autor: pl.freepik.com Rel Młodzieżowym Słowem Roku 2023

Wiadomości

Znamy Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jest spore zaskoczenie! To nie "sigma" czy "oporowo"

2023-12-07 8:24

Znamy już zwycięzcę ósmej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - decyzją internautów został nim: rel. Zwycięskie słowo zostało wyłonione w konkursie, w którym oddano rekordową liczbę ponad 140 tysięcy głosów. Na plebiscytowym podium znalazły się też: sigma i oporowo. Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa: oddaje. Co oznacza rel? Wyjaśniamy.

Rel Młodzieżowym Słowem Roku 2023

Młodzieżowe Słowo Roku 2023 - internauci zdecydowali, że zostaje nim rel, które zdobyło blisko 19 tysięcy głosów. Co oznacza to słowo? Rel potwierdza to, co wcześniej zostało wypowiedziane. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży. Przewodnicząca jury Anna Wileczek napisała w swoim komentarzu, że Młodzieżowe Słowo Roku 2023 jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Pochodzi bowiem od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jakie słowa konkurowały z rel?

Drugie miejsce ze względu na liczbę oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie. To utworzony na gruncie polskim wyraz, który oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

Oto finałowa 19-stka słów, które startowały w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2023 [GALERIA]

Patrycja Wieja z Projekt Lady została damą pod okiem mentorek. Sukienki zamieniła na mundur!
Listen on Spreaker.