Smog

i

Autor: Archiwum/Canva/Eska Warszawa przystąpiła do programu "Stop Smog"

Rewolucja na Podhalu. W życie wchodzi ustawa antysmogowa. Kiedy i gdzie dokładnie?

2022-12-01 12:51

Od stycznia 2023 w Nowym Targu wchodzi w życie lokalna uchwała antysmogowa. W pierwszej kolejności obejmie ona ścisłe centrum miasta. A to oznacza, że od nowego roku w Rynku i sąsiednich ulicach ludzie nie będą mogli ogrzewać swoich domów "kopciuchami". To, czy mieszkańcy przestrzegają przepisów uchwały będzie dokładnie sprawdzane.

Uchwała antysmogowa w Nowym Targu. Będą kontrole?

Już od 2023 roku mieszkańcy Nowego Targu nie będą mogli palić węglem w starych kopciuchach. W związku z tym, że uchwała antysmogowa lada moment ma wejść w życie, urzędnicy informują, że będą sprawdzać, czy nowe prawo jest przestrzegane przez mieszkańców. Zdają sobie jednak sprawę, że jeszcze nie wszyscy mieszkańcy zdążyli wymienić stare kopciuchy.

- Na pewno nie udało się jeszcze wszystkich kotłów pozaklasowych wymienić w tej części miasta. Będziemy tutaj analizować centralną ewidencję emisyjności budynków, czyli te zgłoszenia mieszkańców czym opalają - mówi Sylwester Magiera z urzędu miasta w Nowym Targu.

Uchwała antysmogowa w Nowym Targu. Kto będzie przeprowadzał kontrole?

Zazwyczaj kontrolę antysmogową przeprowadzają odpowiednie służby w postaci policji lub straży miejskiej. Tym razem oprócz funkcjonariuszy, inspekcję będą mogli przeprowadzać także urzędnicy.

- Będziemy prowadzić kontrole. Możemy to robić my, jako pracownicy upoważnieni przez burmistrza miasta Nowy Targ, albo policja. Jako pracownicy nie mamy możliwości mandatowania, więc gdy okaże się, że taki kocioł jest eksploatowany, będziemy sprawę kierować do sądu - dodaje Sylwester Magiera.

Od stycznia będzie również zakaz montażu pieców węglowych na terenie całego miasta. Najważniejszym założeniem lokalnej uchwał antysmogowej jest całkowite odejście od węgla do 1 stycznia 2030 roku.

Ile powinieneś zarabiać? Sprawdź, czy warto iść po podwyżkę!

Pytanie 1 z 9
Ile masz lat?
Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?