Sejmik Województwa Małopolskiego. Piotr Ćwik i Józef Gawron występują z PiS
PiS ma poważne problemy w Małopolsce. Zaczęło się od kontrowersji wobec wyboru nowego marszałka — po pięciokrotnej porażce Łukasza Kmity, został nim Łukasz Smółka. W odpowiedzi na te problemy była kuratorka oświaty Barbara Nowak postanowiła zrezygnować z mandatu radnej, jednak ostatecznie się z tego wycofała. W ubiegłym tygodniu Piotr Ćwik, a także były marszałek, a obecnie wicemarszałek Witold Kozłowski, zostali zawieszeni w prawach członków PiS, co miało związek z sytuacją w małopolskim sejmiku i niemożnością wyboru na marszałka Łukasza Kmity, rekomendowanego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Piotr Ćwik zrezygnował z członkostwa w partii, ale pozostaje w klubie radnych sejmiku, aby — jak przekazał — "wspólnie realizować program dobry dla Małopolski, aby służyć mieszkańcom, zgodnie z wypowiedzianymi słowami ślubowania radnego". Józef Gawron poinformował, że zamierza jako radny bezpartyjny nadal pracować dla województwa i pozostaje otwarty na potrzeby Małopolan.
Sejmik Województwa Małopolskiego. Kandydatura Piotra Ćwika na marszałka miała uratować wizerunek PiS
Piotr Ćwik szerzej odnosząc się do swojej decyzji ocenił, że w ostatnich tygodniach wokół sytuacji w małopolskim sejmiku narosło wiele mitów i opinii. Jak podkreślił, nie miał intencji, aby starać się o urząd marszałka czy członkostwo w zarządzie województwa. Zgłoszenie jego kandydatury na marszałka podczas sesji 4 lipca "było podyktowane tylko koniecznością przełamania impasu i zwróceniem uwagi na potrzebę zmiany kandydata na marszałka". "Było to także działanie dla ratowania jedności klubu radnych i środowiska politycznego, a nade wszystko zablokowanie perspektywy ponownych wyborów w Małopolska" — wyjaśnił.
— Od początku tej kadencji sejmiku, gdy pojawiały się pytania o wybór władz województwa, w rozmowach oficjalnych i kuluarowych powtarzałem, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości dokona takiego wyboru, jeśli będziemy pamiętać o dwóch rzeczach: tworzymy wspólny klub i pozostajemy jednością, wybierzemy marszałka i zarząd województwa spośród osób, które ten klub tworzą — powiedział Piotr Ćwik. — Warto być przyzwoitym. Zawsze! Zgadzam się z tymi, którzy tak twierdzą. Warto też pamiętać, że początkiem przyzwoitości jest dialog i wzajemny szacunek! — dodał.
Małopolska. Józef Gawron zaproponował Piotra Ćwika na marszałka
Kandydaturę Ćwika na marszałka województwa zgłosił podczas sesji 4 lipca wicemarszałek Józef Gawron (PiS), co oznaczało, że był on kontrkandydatem posła PiS Łukasza Kmity, który ubiegał się o ten urząd. Gawron, uzasadniając zgłoszenie Ćwika, podkreślał, że chodzi o dobro Małopolan i o zakończenie sporu w PiS. Zarówno Gawron, jak i Ćwik zostali wówczas, jeszcze przed sesją, zawieszeni w prawach członków PiS.