Robert Makłowicz to prawdziwy obywatel świata
Chociaż Robert Makłowicz pochodzi z Krakowa i jest mocno związany z tym miastem, jego liczne podróże kulinarne sprawiły, że w wielu wyjątkowych miejscach na świecie czuje się jak w domu. Oprócz mieszkania w stolicy Małopolski jest właścicielem posiadłości w Dalmacji. Po tym jak na dobre rozstał się z pracą w telewizji, od 2020 roku prowadzi swój kanał na YouTubie, na którym dzieli się ze swoimi obserwującymi swoimi przygodami i odkryciami kulinarnymi z różnych zakątków świata.
Jakiego wyznania jest Robert Makłowicz?
Prywatnie Robert Makłowicz jest od 30 lat w związku małżeńskim z Agnieszką. Razem doczekali się dwóch synów: Mikołaja i Ferdynanda. Mówi się, że to właśnie żona słynnego kucharza namówiła go na karierę w telewizji. Niewiele osób wie, że para jest silnie związana z Armenią — ma armeńskie korzenie i należy do Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego, zwanego także Kościołem ormiańskokatolickim. W tym wyznaniu poślubił także w 1991 roku swoją żonę.
— Armenia jest bliska mojemu sercu, stamtąd pochodzą moi przodkowie. Ceremonia różni się od tej w Polsce: ksiądz stoi tyłem do publiczności i przodem do ołtarza. Sam ślub jest udzielany nie przez nałożenie obrączek, a koron. Jest podobnie jak w cerkwi. Ceremonia trwała ponad pięć godzin, więc to było coś niezapomnianego. Co się działo? Nie wiem, bo nic nie rozumiałem, bo ksiądz mówił po ormiańsku — opowiadał przed laty Plejadzie Robert Makłowicz.
Kościół katolicki obrządku ormiańskiego w Polsce
Historia kościoła ormiańskokatolickiego w Polsce sięga XVI wieku i działa po dzień dzisiejszy. Ten odłam katolicyzmu uznaje zwierzchnictwo papieża i Rzymu. Obecnie ordynariuszem wiernych Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego w Polsce jest arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Główne ośrodki kościoła ormiańskokatolickiego znajdują się w Gliwicach, Warszawie i Gdańsku.