Panie Starosto, dlaczego Powiat Miechowski zdecydował się na współrealizację projektu „ESKA – Razem przeciw depresji”?
- Zdecydowaliśmy się na dołączenie do tej akcji celem wzmocnienia świadomości na temat tej choroby w naszej lokalnej społeczności. Jest to akcja profilaktyczno-edukacyjna, która wspiera młodych ludzi w walce z depresją. Depresja jest to choroba, która może dotknąć każdego, dlatego chcemy uruchomić projekt, który pomoże w jej zapobieganiu oraz pokaże młodzieży jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie ją wyleczyć. Chcemy wspierać młode osoby zamieszkujące tereny naszego Powiatu, aby wiedziały jakie kroki należy w tych sprawach podejmować.
Jakich działań możemy się spodziewać? Na czym będzie polegała ta akcja?
- Jest to kampania, która przede wszystkim stawia na 3 filary: wiedza, zwrócenie uwagi na problem i autentyczność dla młodego pokolenia. Na potrzeby tej akcji utworzona zostanie personalizowana strona internetowa, na której to młodzież będzie miała dostęp do ciekawych materiałów informacyjnych oraz listy miejsc wsparcia dostępnych w naszym Powiecie. Ponad to dostępnych będzie wiele podcastów prowadzonych przez psychologa i psychotraumatologa. Niewątpliwym atutem akcji będzie przygotowany interaktywny film edukacyjny o tematyce depresji wśród młodzieży. Będzie to duża dawka cennej wiedzy o profilaktyce i przeciwdziałaniu depresji.
Czy jako Starosta Powiatu Miechowskiego ma Pan plany na przyszłe działania poszerzające zakres pomocy młodzieży w tym zakresie?
- Tak, oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii. Obecnie wykonujemy pierwszy krok i ruszamy z tą roczną akcją, która będzie realizowana we wszystkich naszych placówkach oświatowych. W przyszłości będziemy chcieli również włączać się w inne podobne akcje, czy lokalne eventy, tak aby dotrzeć do młodych ludzi podnosząc ich świadomość w tym zakresie. Stawiamy na profilaktykę i chcemy, aby młodzież Powiatu Miechowskiego czuła, że może liczyć na wsparcie z naszej strony.