bulwart

i

Autor: materiał prasowe Łaźnia Nowa

Rusza kolejna edycja maratonu kulturalnego Bulwar[t] Sztuki w Nowej Hucie

2020-07-10 11:43

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza mieszkańców Krakowa na ponad pięćdziesiąt wydarzeń w ciągu trzydziestu dni. Wszystkie wydarzenia będą się odbywały w plenerze - w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa, a nie tak jak do tej pory nad Zalewem Nowohuckim. Chodzi o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Tematem przewodnim będą podróże i kosmos.

To bardzo ważne, że możemy spotkać się z widzami w plenerze, również w tym roku. Wciąż mamy sygnały od mieszkańców, że jest wielka potrzeba uczestnictwa w tej imprezie, tym większa po czasie izolacji, gdy większość letnich festiwali przeniosła się do sieci. W tym roku cały Bulwar[t] kręci się pod hasłem lotu w kosmos, na inne planety, daleko stąd – mówi Małgorzata Szydłowska główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki

Bogaty program mieści jak co roku stałe cykle prowadzone przez znanych łaźniowej publiczności gospodarzy, ale też całkiem nowe propozycje. Wakacyjną Akademię Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, czyli bulwar[t]owe spotkania z gwiazdami polskiego kina odwiedzi Łukasz Simlat, który zaprosi widzów na pokaz błyskotliwych (Nie)znajomych Tadeusza Śliwy. Reżyserka Małgorzata Imielska i wybitnie uzdolniona debiutantka Zofia Domalik zapowiedzą film Wszystko dla mojej matki Z kolei znakomita reżyserka castingu Magdalena Szwarcbart zdradzi, jak wyglądało od kuchni kompletowanie obsady do Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego.

Oprócz pokazów teatralnych i filmowych, w ramach Bulwar[t]u weźmiemy udział w wielu spotkaniach z wybitnymi aktorami, a także pisarzami czy reporterami.
Nowy cykl wyjątkowych rozmów – Ogień literacki – poprowadzi Małgorzata Wach. Z reporterami Jackiem Hugo-Baderem, Iloną Wiśniewską, Filipem Springerem oraz krakowską pisarką Zośką Papużanką spotkamy się nietypowo, bo przy ognisku.

Od najdawniejszych czasów ludzie chętnie spotykali się przy ognisku, żeby snuć opowieści o dalekich krainach, niezwykłych bohaterach i duchach przodków. Takie rozmowy zacieśniały więzi i rozbudzały tęsknotę za czymś więcej niż przetrwanie. Nasz cykl jest powrotem do takich spotkań. Jego bohaterowie zabiorą nas w podróż do mroźnej Grenlandii, surowej Syberii, gór Pamiru, pustyni Gobi, niedalekiej Pragi i Miedzianki, której już nie ma na mapie - mówi Małgorzata Wach kuratorka wydarzenia

Kolejny cykl spotkań – Podróże w czasie – nawiązuje do wystawy zorganizowanej z okazji 15-lecia Teatru Łaźnia Nowa. Jego gośćmi będą m.in. prof. Jerzy Stuhr, Jan Peszek, Agnieszka Przepiórska i Radosław Krzyżowski – aktorzy, którzy wykreowali w Łaźni wiele niezwykłych ról.

Do ogrodu na osiedlu Szkolnym 25 Łaźnia zaprasza także dzieci i młodzież na dwa kosmiczne cykle. Będą to niedzielne spotkania artystyczno-literackie z aktorkami wokół m.in. Bajek robotów Stanisława Lema czy Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego oraz cykl warsztatów scenograficzno-plastycznych #rakietachallenge, podczas których uczestnicy zbudują rakietę gotową do odlotu w kosmiczny rejs.

Lotnisko w Katowicach rozbudowuje się

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra