Saperzy w centrum Krakowa
Na znalezisko trafiono przy ulicy Karmelickiej, na terenie byłego parkingu i przyszłego parku, gdzie powstanie duża półokrągła przestrzeń, porośnięta trawą i kwiatami, nawiązująca do historii tego miejsca. W XIX wieku był tam plac apelowy koszar cesarza Franciszka Józefa, a w 1918 roku, po upadku Austro-Węgier teren został przejęty przez Wojsko Polskie.
13 października znaleziono tam granat oraz pistolet. Mimo, że przedmioty są w dużym stopniu rozkładu, nadal mogą być niebezpieczne, dlatego sytuacja została zgłoszona na policję. Teren został zabezpieczony, a na miejsce przybyli saperzy.
Co zrobić, gdy odnajdziemy stary pocisk lub broń? Funkcjonariusze przypominają
- W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić lecz natychmiast zadzwonić na policję.
- Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
- Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
- Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
- W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.