Sejmik przyjął apel ws. Jana Pawła II
Sejmik województwa małopolskiego w poniedziałek, 27 marca jednogłośnie przyjął „Apel w sprawie poszanowania godności i obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II – Patrona Małopolski”. W dokumencie czytamy, że papież Polak w znacznym stopniu przyczynił się do zmian ustrojowych w Polsce u progu lat 90. XX wieku.
Polecany artykuł:
Radni przypomnieli, że Jan Paweł II pozostaje największym spośród Małopolan i zaapelowali o poszanowanie godności i dobrego imienia świętego.
Dziękuję wszystkim radnym, szefom klubów opozycyjnych o jednomyślność w tej sprawie. Po raz kolejny pokazujemy, że w tak ważnych dla województwa sprawach mówimy jednym głosem - mówił marszałek Witold Kozłowski.
Poniżej można zapoznać się z pełną treścią apelu.
Apel Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie poszanowania godności i obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II – Patrona Małopolski
22 października 1978 roku podczas mszy inaugurującej pontyfikat, Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział historyczne: „Nie Lękajcie się!”. Wlał na nowo w serca milionów ludzi na całym świecie, także w serca milionów Polaków, otuchę i nadzieję. Nie mamy wątpliwości, że to także Jemu w znacznym stopniu zawdzięczamy te fundamentalne zmiany w naszej części Europy, które u progu lat 90. XX wieku sprawiły, że nasza Ojczyzna stała się krajem wolnym i suwerennym.
Każda z Jego pielgrzymek do Ojczyzny była dla nas czasem niezwykłych rekolekcji, okazją do przemyślenia na nowo naszego życia, postawy wobec świata, wobec bliźnich. Był dla nas prawdziwym ojcem i nauczycielem. W Zakopanem, 6 czerwca 1997 roku usłyszeliśmy od Niego słowa: „na was zawsze można liczyć”, które tak mocno zakorzeniły się w naszych sercach.
Dzisiaj nie możemy pozostać obojętni. Niech usłyszy to cała Polska i świat: sprzeciwiamy się podważaniu świętości życia i nauczania Papieża Polaka! Wzywamy wszystkich do poszanowania godności i dobrego imienia naszego świętego patrona. Jesteśmy dumni, że Papież Polak jest patronem Województwa Małopolskiego, ale też wielu samorządów, instytucji i organizacji.
Po przeszło 25 latach przypominamy słowa Hołdu Górali Polskich: przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji. Święty Janie Pawle II Wielki – nie lękamy się!