Bitwa pod Gorlicami

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Żołnierze 100 Cieszyńskiego Pułku Piechoty podczas ataku na wzgórze Pustki w bitwie pod Gorlicami. Widoczne ciężkie karabiny maszynowe Schwarzlose wz. 07/12 z tarczami ochronnymi.

Wiadomości z regionu

Małopolska wieś uczci pamięć słynnej bitwy. Starły się tam dwie wielkie armie

2025-03-10 17:53

W piątek, 2 maja minie dokładnie 110 lat od jednej z najsłynniejszych batalii w historii stoczonych na terenie Małopolski. W 1915 roku w kilkudniowej bitwie pod Gorlicami starły się ogromne armie Cesarstwa Niemieckiego, Austro-Węgier i Rosji. Łącznie w boju wzięło udział około 300 tys. żołnierzy, z czego poległo kilkadziesiąt tysięcy. W Gminie Sękowa znów planują uczcić to wydarzenie specjalnie przygotowaną rekonstrukcją historyczną.

Sękowa. Niewielka wieś w Małopolsce upamiętni wielką bitwę

Sękowa to niewielka małopolska wieś, tragicznie naznaczona czasami I wojny światowej. To właśnie przez tereny dzisiejszej wsi Sękowa w 1915 roku przebiegała ówczesna linia frontu i tzw. ziemia niczyja, oddzielająca wojska państw centralnych (Niemiec i Austro-Węgier) od ententy (wojsk rosyjskich). Rosjanie zajmowali wówczas pozycje po wschodniej stronie doliny rzeki Sękówki, tj. wzgórza Zagórz i Wierszek. Z kolei wojska niemieckie i austro-węgierskie stacjonowały na stokach pasma Oboczy i Huszczy. Wielka bitwa pod Gorlicami rozpoczęła się 2 maja 1915 roku. Wówczas oddziały 11 Bawarskiej Dywizji Piechoty natarły na 3 Armię rosyjską gen. Radko Dimitriewa.

Więcej o historii wsi Sękowa możecie przeczytać w osobnym materiale.

Rozgorzały zaciekłe walki. W ich wyniku Niemcy zajęli pierwszą linię Rosjan przy ogromnych stratach poniesionych po obu stronach. Pamiątką po tych wydarzeniach pozostaje siedem cmentarzy w całej dolinie Sękówki. Bitwa gorlicka, która swym zasięgiem objęła także pobliskie okolice Gorlic, Jasła i Krosna trwała do 12 maja 1915 roku. W tym wielkim starcu wzięło udział łącznie 300 tys. żołnierzy – podaje portal „Polska Zbrojna”. W bitwie pod Gorlicami – uznawaną przez część historyków za największą na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej poległo łącznie ponad 20 tys. żołnierzy – informuje Visitmalopolska.pl. Straty po stronie rosyjskiej szacuje się na ok. 100 tys. zabitych, rannych i zaginionych, a po stronie państw centralnych – 90 tys.

Stroną zwycięską w bitwie pod Gorlicami okazały się państwa centralne, które tym samym przełamały front wschodni. Jak czytamy w serwisie Visitmalopolska.pl, w starciu polegli przedstawiciele wielu narodowości, m.in. Niemców, Austriaków, Rosjan, Polaków, Ukraińców, Słowaków, Czechów czy Węgrów.

Kraków Radio ESKA Google News

Co roku wydarzenia te upamiętnia gmina Sękowa organizująca rekonstrukcje historyczne bitwy pod Gorlicami, która zważywszy na ogromne zniszczenia na zawsze zmieniła oblicze regionu. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 w mediach społecznościowych zapowiedziała już kolejną rekonstrukcję bitwy pod Gorlicami, która odbędzie się w piątek, 2 maja o godz. 16:00.

„Ludzkie drogi. Rekonstrukcja wydarzeń w 110. rocznicę bitwy pod Gorlicami. Sękowa 2025” to wydarzenie, które skierowane jest nie tylko do pasjonatów historii, ale również mieszkańców i turystów chcących na własne oczy zobaczyć, jak 110 lat temu wyglądała słynna bitwa gorlicka.

Rekonstruktorzy już teraz mogą zgłaszać chęć udziału w wydarzeniu w specjalnym formularzu.

Ludzkie drogi splatają się w nieoczekiwany sposób, prowadząc nas w miejsca, gdzie historia wciąż przemawia. W tym roku wszystkie te drogi zbiegają się w Sękowej.  Otrzymujemy zgłoszenia nie tylko z Polski, lecz także z odległych stron – pasjonaci historii chcą wspólnie oddać hołd tym, którzy przed laty kroczyli tą samą ziemią – pisze Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915.