Za co grzybiarz może dostać mandat w lesie?
Zacznijmy od tego, że zbieranie grzybów w lesie jest w naszym kraju bezpłatne i całkowicie legalne. Nie musimy również zastanawiać się czy nie zebraliśmy ich zbyt dużo. W Polsce nie obowiązują ograniczenia co do ilości zebranych grzybów czy owoców leśnych. Za co zatem grzybiarz może, zamiast z koszykiem pełnym skarbów, wyjść z mandatem w ręku? Choćby za zaparkowanie samochodu w lesie lub w miejscu niedozwolonym. Przepis dotyczy również jazdy po leśnych dróżkach, po których można się przemieszczać tylko odpowiednio oznaczonymi pojazdami.
Gdzie nie można zbierać grzybów?
Grzybiarz może zostać ukarany mandatem również za zbieranie grzybów w miejscach niedozwolonych. Chodzi o tereny wojskowe, rezerwaty przyrody czy parki narodowe. Swoją drogą – możemy sobie tylko wyobrazić, jakie leśne bogactwa muszę kryć się na tych zakazanych leśnych terenach. Niedozwolone jest również wchodzenie do lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa a oznaczonych tabliczką informacyjną. Ba – często zakazany jest wstęp do lasów należących do Skarbu Państwa lecz stanowiące:
- uprawy leśne do 4 m wysokości,
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne,
- ostoje zwierząt,
- źródliska rzek i potoków,
- obszary zagrożone erozją.
Mandat za zaśmiecanie lasu
Na koniec, choć to chyba oczywiste, wypada wspomnieć o zakazie śmiecenia, płoszenia zwierzyny, czy niszczenia drzew i krzewów. O tym wie przecież każdy kochający las, przyrodę, jak i zbieranie grzybów. Za te wszystkie przewinienia zbierający grzyby może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości od 20 aż do 500 złotych. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że jeżeli wjeżdżając do lasu naruszymy ustawę o ochronie przyrody, może nas czekać kara grzywny w wysokości 1000 zł lub nawet 5 tysięcy zł., jeżeli sprawą zajmie się sąd.
Mandat za zbieranie grzybów chronionych
Osobną kategorię stanowią kary za sposób zbierania grzybów. Niedozwolone jest wyrywanie grzybów, a tym samym niszczenie leśnego runa. Zakazane jest również zbieranie określonych gatunków grzybów. Jakich? Oto lista. Kara za zebranie grzybów z „zastrzeżonej listy” wynosi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, a szczegółowo mówi o tym art. 127a ustawy o ochronie przyrody: „Kto, wbrew przepisom ustawy, wchodzi w posiadanie okazów roślin, zwierząt, grzybów objętych ochroną gatunkową w liczbie większej niż nieznaczna, w takich warunkach lub w taki sposób, że ma to wpływ na zachowanie właściwego stanu ochrony gatunku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Kara za sprzedaż grzybów bez pozwolenia
Mandat za niedozwolone zbieranie grzybów to jedna kategoria, należy jednak pamiętać, że kara może spotkać grzybiarza, który swoje zbiory będzie chciał sprzedać bez stosownego pozwolenia. Niedozwolone jest sprzedawanie grzybów przy drodze – taka forma handlu grozi grzywną. Grzyby można sprzedawać tylko na targowiskach lub w placówkach handlowych po otrzymaniu atestu.