Śmiertelny wypadek w Sienicznie. Prokurator straci immunitet?
Przypomnijmy, że do śmiertelnego wypadku w miejscowości Sieniczno (woj. małopolskie, powiat olkuski) doszło pod koniec listopada ubiegłego roku. Wówczas poruszającą się poboczem Dorotę B. potrącił samochód. W wyniku zdarzenia kobieta poniosła śmierć na skutek doznanych obrażeń śródczaszkowych. Jak się okazało, za kierownicą samochodu siedziała Magdalena Z. – prokurator Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.
Polecany artykuł:
W środę, 12 marca 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Krakowie wydała postanowienie o przedstawienie zarzutów z art. 177 par 2 kk w zw. z art. 177 par 1 kk wobec Magdaleny Z. (nieumyślne spowodowanie wypadku śmiertelnego) w związku z opisywanym zdarzeniem i śmiercią Doroty B.
Z uwagi na to, że sprawczyni wypadku jest prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu ogłoszenie zarzutów oraz przesłuchanie Magdaleny Z. w charakterze podejrzanej będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy zostanie uchylony przysługujący jej immunitet.

W piątek, 2 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do Sądu Najwyższego wniosek o zezwolenie na pociągnięcie Magdaleny Z. do odpowiedzialności karnej – poinformowała prok. Oliwia Bożek-Michalec z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
Zgodnie z ustawą Prawo o prokuraturze z dn. 28 stycznia 2016 r., „Prokurator oraz Prokurator Generalny nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani tymczasowo aresztowany bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego, a zatrzymany - bez zgody przełożonego dyscyplinarnego. Nie dotyczy to zatrzymania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Do czasu wydania zezwolenia na pociągnięcie prokuratora albo Prokuratora Generalnego do odpowiedzialności karnej wolno przedsięwziąć tylko czynności niecierpiące zwłoki, zawiadamiając o tym niezwłocznie prokuratora przełożonego. W przypadku Prokuratora Generalnego zawiadamia się Prezesa Rady Ministrów.”