Urząd Skarbowy skontroluje przelewy Polaków. Chodzi o konkretne transakcje
W 2022 roku Urzędy Skarbowe w Polsce otrzymały nowe uprawnienia, które pozwalają im na większą kontrolę finansów osobistych obywateli. Dzięki nowym przepisom mogą analizować transakcje wykonywane na poszczególnych kontach bankowych. Posiadają więc wgląd w wykonywane i przyjmowane przelewy. Realizacja kontroli odbywa się pod okiem Krajowej Administracji Skarbowej. Co istotnie, do pomocy w wykrywaniu nieprawidłowości finansowych zostały zobowiązane banki, które muszę przekazywać dane swoich klientów, o ile otrzymają taką prośbę od skarbówki. Kontrolowana osoba wcale nie musi być podejrzana o popełnienie przestępstwa. Wystarczy, że urzędnicy będą chcieli zweryfikować legalność podejmowanych na koncie działań.
Banki muszą informować Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, działającego przy Ministerstwie Finansów, o przelewach przekraczających 15 tysięcy euro, czyli około 65-70 tysięcy złotych. Podstawę stanowi art. 72 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jednak są też instytucje, które sprawdzają już transakcję wynoszące 10 tysięcy euro. Ponadto instytucje finansowe są zobowiązane do raportowania o podejrzanych przelewach, jeśli te są nad wyraz wysokie.
Skarbówka sprawdzi przelewy obywateli. Jakie są konkretne limity?
Urząd Skarbowy może także skontrolować pieniądze przesyłane członkom rodziny, czyli tzw. przelewy wewnątrzrodzinne. W konkretnych przypadkach takie transakcje mogę zostać uznane za darowizny. Kwoty wolne od podatku od darowizn zostały podwyższone 1 lipca 2023 roku. Warto się z nimi zapoznać. Tak wyglądają aktualne limity:
- 10 434 złotych – I grupa podatkowa: małżonek, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;
- 7 878 złotych – II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i małżonkowie innych zstępnych;
- 5 308 złotych – III grupa podatkowa: pozostałe osoby.
Polecany artykuł: