przelew

i

Autor: Pexels

Wiadomości

Skarbówka sprawdzi przelewy Polaków. Przekonaj się, czy jesteś narażony na kontrolę!

2024-11-27 15:30

Urząd Skarbowy zapowiada kontrole przelewów. Urzędnicy wezmą pod lupę konkretne transakcje. Jak wiadomo, od 2022 roku skarbówka dysponuje uprawnieniami pozwalającymi na kontrolowanie finansów osobistych Polaków. Oznacza to, że analizowane mogą być również transakcje wykonywane na kontach bankowych. Jeśli bank uzna działania klientów za podejrzane, to może zgłosić sprawę do Urzędu Skarbowego i zażądać jej wyjaśnienia. O jakie przelewy chodzi? Sprawdźcie w naszym materiale.

Urząd Skarbowy skontroluje przelewy Polaków. Chodzi o konkretne transakcje

W 2022 roku Urzędy Skarbowe w Polsce otrzymały nowe uprawnienia, które pozwalają im na większą kontrolę finansów osobistych obywateli. Dzięki nowym przepisom mogą analizować transakcje wykonywane na poszczególnych kontach bankowych. Posiadają więc wgląd w wykonywane i przyjmowane przelewy. Realizacja kontroli odbywa się pod okiem Krajowej Administracji Skarbowej. Co istotnie, do pomocy w wykrywaniu nieprawidłowości finansowych zostały zobowiązane banki, które muszę przekazywać dane swoich klientów, o ile otrzymają taką prośbę od skarbówki. Kontrolowana osoba wcale nie musi być podejrzana o popełnienie przestępstwa. Wystarczy, że urzędnicy będą chcieli zweryfikować legalność podejmowanych na koncie działań.

Banki muszą informować Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, działającego przy Ministerstwie Finansów, o przelewach przekraczających 15 tysięcy euro, czyli około 65-70 tysięcy złotych. Podstawę stanowi art. 72 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Jednak są też instytucje, które sprawdzają już transakcję wynoszące 10 tysięcy euro. Ponadto instytucje finansowe są zobowiązane do raportowania o podejrzanych przelewach, jeśli te są nad wyraz wysokie.

Skarbówka sprawdzi przelewy obywateli. Jakie są konkretne limity?

Urząd Skarbowy może także skontrolować pieniądze przesyłane członkom rodziny, czyli tzw. przelewy wewnątrzrodzinne. W konkretnych przypadkach takie transakcje mogę zostać uznane za darowizny. Kwoty wolne od podatku od darowizn zostały podwyższone 1 lipca 2023 roku. Warto się z nimi zapoznać. Tak wyglądają aktualne limity:

  • 10 434 złotych – I grupa podatkowa: małżonek, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie;
  • 7 878 złotych – II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków i małżonkowie innych zstępnych;
  • 5 308 złotych – III grupa podatkowa: pozostałe osoby.
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:

To perła modernizmu na mapie Krakowa. Hotel Cracovia zostanie przebudowany [GALERIA]

Historia Wisły Kraków. Pamiętasz te legendarne mecze?

Pytanie 1 z 20
1. W tym meczu Wisła pokonała na wyjeździe gospodarzy 4:1. Bramki zdobywali Kalu Uche, Maciej Żurawski i Kamil Kosowski. Kto był wówczas przeciwnikiem „Białej Gwiazdy”?
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie