Z ŻYCIA MIASTA

Śluby w USC to przeżytek. Krakowianie wybierają inne lokalizacje [GALERIA]

2024-08-20 15:31

Sezon ślubny trwa w najlepsze. Tylko w samym czerwcu w Krakowie pobrało się 268 par, z czego 50 zdecydowało się zawrzeć małżeństwo poza lokalem Urzędu Stanu Cywilnego. Zgodnie ze statystykami podanymi przez USC to więcej niż w zeszłym roku. Coraz częściej krakowianie decydują się też zawrzeć ślub w plenerze Jakie formalności trzeba załatwić, żeby móc się pobrać poza USC? Jakie lokalizacje wybierają mieszkańcy Krakowa? Tego dowiesz się z naszego artykułu i z naszej galerii.

Ślub w plenerze w Krakowie. Wzrasta liczba małżeństw zawieranych poza USC

Według danych opublikowanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie liczba udzielanych ślubów rośnie z roku na rok, zarówno tych udzielanych w lokalach USC, jak i poza nim. Przykładem na to jest czerwiec br., w którym małżeństwo cywilne w stolicy Małopolski zawarło 268 par, z czego 50 poza lokalem USC. W analogicznym okresie w 2023 r. ślubów cywilnych odbyło się 241, w tym 39 w innej miejscu niż USC.

Od 1 stycznia śluby w USC w Krakowie można rezerwować przez internet przez całą dobę. Wystarczy wejść na stronę Urzędu Miasta, wybrać jedną zaproponowanych lokalizacji, datę i godzinę ceremonii oraz podać dane narzeczonych, w tym e-mail, na który zostaną automatycznie przesłane dalsze instrukcje. W ten sposób można zamówić też ślub udzielany poza Urzędem Stanu Cywilnego. Ze względu na rosnącą popularność tej formy zawierania małżeństwa postanowiliśmy dopytać o miejsca, które wybierają Krakowianie, aby się pobrać, oraz o formalności, jakie są z tym związane. Odpowiedzi udzieliła nam Emilia Król z Urzędu Miasta Krakowa.

W jakich miejscach poza Urzędem Stanu Cywilnego krakowianie się pobierają? Czy może nam Pani zdradzić najbardziej nietypową lokalizację, w jakich krakowski USC udzielił ślubu?

Dużą popularnością cieszą restauracje i hotele, które posiadają duże tarasy (w tym na dachach budynków) lub ogrody, ale Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie nie prowadzi statystyk hoteli, w których udzielane są śluby cywilne. Miejsca nietypowe to z pewnością teatry i muzea, ale także barki zlokalizowane przy Wiśle.

Tego, jakie konkretne miejsca wybierają mieszkańcy Krakowa na ślub poza USC, dowiesz się z naszej galerii:

Śluby poza USC w Krakowie. Odrzucane lokalizacje, dodatkowe koszta

Które miejsca były proponowane, ale zostały przez USC odrzucane? Gdzie w Krakowie z pewnością nie weźmiemy ślubu?

Osoby zgłaszające się do USC w Krakowie wskazują miejsce zawarcia związku małżeńskiego na terenie Krakowa. Należy podkreślić, że zgodnie z przepisami prawa, miejsce musi zapewnić zachowanie uroczystej formy oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Urzędy nie posiadają katalogu miejsc, w których zabronione jest udzielanie ślubów, jednak to kierownik USC każdorazowo ocenia przywołane wyżej przesłanki (uroczysta forma i bezpieczeństwo). Z tego powodu śluby nie są udzielane np. w powietrzu (balon) czy pod wodą. Trudno też zapewnić uroczystą formę i bezpieczeństwo w miejscu publicznym np. w galerii handlowej.

Czy ze ślubem poza USC w Krakowie wiążą się dodatkowe koszty?

Za śluby udzielane poza urzędem stanu cywilnego wnosi się dodatkową opłatę skarbową w wysokości 1000 zł (przyp. red. - w przypadku ślubu w lokalu USC opłata skarbowa wynosi 84 zł). Nupturienci nie ponoszą natomiast dodatkowych opłat związanych np. z dojazdem kierownika USC do wskazanego miejsca zawarcia związku małżeńskiego.

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki
Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie