ŻYCIE MIASTA

Smoczy Szlak w Krakowie będzie większy. Wkrótce przybędzie dziesięć nowych smoczych postaci [GALERIA]

2024-04-23 18:51

Smoka Wawelskiego nikomu przedstawiać nie trzeba. Ten oswojony i zżyty z Krakowem mityczny stwór doczekał się licznego potomstwa. Wszystko za sprawą inicjatywy mieszkańców stolicy Małopolski, którzy mają do niego taką samą słabość jak smok do Krakowa. W ubiegłym roku w przestrzeni miejskiej pojawiły się pierwsze figurki małych smoków, a w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Sprawdźcie, gdzie pojawią się nowe smoki.

Smoczy Szlak w Krakowie powstał z inicjatywy mieszkańców

Pomysł smoczych figurek wyszedł od mieszkańców Krakowa, którzy każdego roku w ramach budżetu obywatelskiego zgłaszają różnorodne, niekiedy niekonwencjonalne projekty związane z miastem. Na smoczy szlak składa się obecnie 8 figur (wliczając rzeźbę Chromego), ale będzie ich więcej. Za wzór posłużyły projekty dwóch krakowskich artystów rysowników: Andrzeja Mleczki i Edwarda Lutczyna. Kształtu nabrały dzięki prof. Janowi Tutajowi i dr. Jackowi Dudkowi z Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W przeciwieństwie do swojego protoplasty małe smoki nie będą zionąć ogniem. Będą za to nawiązywać do historii miejsca, w którym zostały postawione, zachęcając mieszkańców i turystów do zgłębiania lokalnych legend i anegdot.

Gdzie znajduje się Smok Wawelski?

By zobaczyć rzeźbę smoka wawelskiego u podnóża Wawelu, należy ruszyć w kierunku Wisły od ulicy Bernardyńskiej lub Smoczej. Można też wejść na bulwary wiślane od strony Podzamcza. Rozpoczynając spacer od Smoczej Jamy możemy ruszyć dalej i z łatwością natrafić na kolejne, sympatyczne i uśmiechnięte, krakowskie smoki. 

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki

Smoczy Szlak w Krakowie. Trasa

Poznajmy pierwszych bohaterów smoczego szlaku, by dowiedzieć się, kogo możemy napotkać po drodze. Idąc na drugi, prawy brzeg Wisły czeka nas spotkanie z dwoma smokami: Smokiem Turystą i Smokiem Geodetą. Spod Smoczej Jamy można też udać się bulwarami wiślanymi w stronę Rynku Głównego i ul. Karmelickiej, aby następnie dotrzeć do parku Krakowskiego. Natrafimy wtedy na Smoka z rozłożoną mapą, Smoka Malarza, Smoka z Latawcem, Wodnego Smoka oraz Smoka Filmowca. Zapraszamy do zapoznania się z bohaterami szlaku!

Smoczy Szlak w Krakowie zyska nowe postacie. 10 nowych smoków w drodze

W przestrzeni miasta już niedługo pojawi się dziesięć kolejnych, gotowych już figur smoków – także przygotowanych w ramach realizacji projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Będą to: Smok Sportowiec (skwer Zbigniewa Brzezińskiego), Smok z Metrem (ul. Kopernika, niedaleko kościoła św. Mikołaja), Smok z Literą K (skwer u zbiegu ul. Krakowskiej i ul. Rybaki), Smok Żołnierz CK (Rondo Mogilskie przy Bastionie V Lubicz – Twierdzy Kraków), Smok Lekarz (ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ), Smok Astronom (ul. Kopernika 27, przed wejściem do Ogrodu Botanicznego), Smok Lajkonik (skwer Konika Zwierzynieckiego), Smok „Emausowy” (ul. Kościuszki), Smok Fotograf (ul. Rakowicka 22A) i Smok Romantyk (przy kładce o. Bernatka). Nowe postacie na Smoczym Szlaku mają pojawić się w drugiej połowie 2024 roku.

Smoczy szlak w Krakowie. Tak prezentują się pierwsze figurki:

BookGame 2024. Tak bawili się uczestnicy targów i festiwalu gier planszowych w Krakowie