Tragedia w Barciach. Sołtys nie przebiera w słowach
Samochód wypadł z jezdni, a następnie dachował i wpadł na torowisko wprost pod jadący pociąg w okolicach przejazdu kolejowego w kierunku Przysietnicy. Jedna osoba zginęła na miejscu, druga była reanimowana, ale zmarła w szpitalu. W wypadku kilka osób zostało też rannych. Włodarz Barcic, Tomasz Koszkul, zamieścił emocjonalny wpis, w którym zadał kilka pytań Zarządowi Dróg Powiatowych i staroście nowosądeckiemu. Dotyczą one zabezpieczenia niemal 90-stopniowego łuku.
- Odcinek jest bardzo niebezpieczny! Wypadnięcie z drogi może się przytrafić każdemu kierowcy np po wystrzeleniu opony czy poślizgu…Nie trzeba od razu „przycinać” 100 km na godzinę (...). Czy Starostwo Powiatowe nie powinno wstawić przynajmniej jednego znaku drogowego mówiącego o dozwolonej prędkości? Czy łuk bliski 90 stopni nie powinien być oznaczony przynajmniej jednym znakiem drogowym? „ostry łuk”? Czy na ostrym łuku jadąc od Przysietnicy nie powinny być strzałki (widoczne w nocy) pokazujące ten ostry zakręt (...)? - zapytał sołtys.
Tomasz Koszkul doczekał się odpowiedzi, którą zamieścił w swoich mediach społecznościowych. Bariera ochronna, tablice prowadzące ze strzałką i znak „niebezpieczny zakręt” zamontuje Zarząd Dróg Powiatowych po naszej interwencji na ostrym łuku drogi powiatowej Barcice-Przysietnica. Szkoda, że się trzeba było mocno wkurzyć aby coś się ruszyło, napisał sołtys.
- Oznakowanie drogi powiatowej, szerokość i stan jezdni na zakręcie, przechyłka na łuku oraz szerokość i stan pobocza, jak również widoczność drogi zarówno na zakręcie, jak też na odcinkach dojazdowych, w pełni zapewniają bezpieczeństwo ruchu na tym odcinku drogi pod warunkiem przestrzegania ograniczenia prędkości wynikającego ze znaku „obszar zabudowany”. Znak ten jest czytelny, żadne przeszkody ani urządzenia nie utrudniają jego obserwacji zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. Ograniczenie prędkości, jakie z niego wynika jest kontynuacją analogicznego ograniczenia obowiązującego w miejscowości Przysietnica, a tym samym nie zaskakuje kierujących wjeżdżających do Barcic z tego kierunku - odpowiada Maria Olszowska ze Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. Parametry łuku pozwalają go bezpiecznie przejechać, a przebieg łuku jest dodatkowo wyznaczony słupkami wskaźnikowymi G-1a – G1c, ustawionymi przy prawej krawędzi jezdni (wynikającymi ze znaku A-9 przejazd kolejowy z zaporami). Według informacji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu w okresie ostatnich trzech lat nie odnotowano tam żadnych zdarzeń drogowych. Biorąc pod uwagę możliwość niestosowania się niektórych kierujących do obowiązujących ograniczeń – w uzgodnieniu z Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu – zostanie dodatkowo ustawiona bariera ochronna od strony linii kolejowej wraz z tablicami prowadzącymi (pojedyncze tablice ze strzałką) oraz rozważane jest ustawienie dodatkowych znaków „niebezpieczny zakręt”. Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo terenów kolejowych przedmiotowe prace będą wykonane w uzgodnieniu z PLK" - poinformowało starostwo.