Powódź 2024. Strażacy z Krakowa i Małopolski wspierają Stronie Śląskie
To wydarzenie z pewnością przejdzie do historii Polski jako powódź dziesięciolecia. Lądek-Zdrój, Kłodzko, czy Stronie Śląskie to miejscowości najbardziej dotknięte tragicznymi skutkami niżu genueńskiego, który przetoczył się przez Europę, wyrządzając trudne do oszacowania straty na południu kraju. Obecnie w miejscach, w których powódź wyrządziła największe szkody, trwa zmasowaną akcja porządkowa. Biorą w niej udział służby z całego kraju, aby jak najszybciej pomóc mieszkańcom i mieszkankom przywrócić chociaż namiastkę normalności. Do Stronia Śląskiego oddelegowano w tym celu strażaków z Krakowa i Małopolski, którzy utworzyli tam szpital polowy.
— W Stroniu Śląskim rozpoczął dziś funkcjonowanie szpital polowy, uruchomiony na bazie komponentu medycznego ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Pierwsi pacjenci skorzystali już z pomocy. Obsadę osobową stanowi 4 ratowników medycznych i lekarz ze szkoły oraz 6 funkcjonariuszy ratowników medycznych, na co dzień pełniących służbę w komendach powiatowych województwa małopolskiego. Działania ratowników nadzoruje krajowy koordynator ratownictwa medycznego PSP — przekazała Państwowa Straż Pożarna w mediach społecznościowych.
Stronie Śląskie. Małopolscy strażacy stanęli na wysokości zadania
Jak dowiadujemy się z mediów społecznościowych, małopolscy i krakowscy strażacy stanęli na wysokości zadania, podczas organizacji szpitala polowego w Stroniu Śląskim. Obiekt działa tam już od kilku dni, a specjaliści z Krakowa, Tarnowa i Myślenic regularnie pomagają potrzebującym. Od początku działania szpitala polowego udzielono w nim pomocy 43 osobom. Była to głównie pomoc internistyczna oraz wsparcie w farmakoterapii.