Wojewoda Małopolski chce szkolić studentów z weryfikacji imigrantów. List intencyjny w sprawie organizacji takich i innych praktyk podpisano z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Oferta obejmuje między innymi praktyki w Wydziale do spraw Cudzoziemców i Wydziale Bezpieczeństwa, które Wojewoda Łukasz Kmita określa jako kluczowe.
Wydział do spraw Cudzoziemców między innymi wydaje pozwolenia dotyczące pracy. Osoby tam pracujące współpracują ze służbami polskimi aby osoby, które przybywają do nas zza granicy były osobami, które chcą pracować, a których przeszłość gwarantuje bezpieczeństwo Polski - mówi.
Na tę chwilę Urząd jest gotowy uruchomić praktyki w sześciu wydziałach, w tym w biurze Wojewody. Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego Piotr Borek liczy jednak też na współpracę z Małopolskim Kuratorium Oświaty.
Kuratorium ma jednak najlepszy, najdonioślejszy kontakt z wszystkimi placówkami oświaty w Małopolsce i tutaj już możemy mówić o setkach placówek, z którymi będą współpracować i realizować praktyki nasi studenci kierunków nauczycielskich - mówi Rektor.
Kilka osób już odbywa praktyki. Docelowo urzędnicy chcą gościć u siebie kilkuset studentów i studentek rocznie, gdy sytuacja pandemiczna się ustabilizuje.
Początek kadencji Piotra Borka jako Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego był trudny ze względu na potężne zadłużenie uczelni w kwocie około 20 milionów złotych. Groziła jej niewypłacalność. Teraz jednak sytuacja ma się znacznie lepiej, bo udało się zmniejszyć ten dług o ponad połowę.