– Studenci zasiedli w nim w minionym tygodniu, ale oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy na 12 kwietnia – powiedziała.
Zaadaptowany dla potrzeb uczelni budynek, jeden z trzech, które ona posiada, znajduje się - jak wszystkie pozostałe – nieopodal byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas wojny służył jako magazyn SS.
Budynek jest największym spośród trzech w kompleksie uczelnianym. Jego powierzchnia to ok. 10 tys. m kw. Zanim zapadła decyzja o jego remoncie, przez wiele lat stał pusty i niszczał.
Koszt jego adaptacji wyniósł ok. 35 mln zł. Do tego dochodzi wartość wyposażenia. Inwestycja jest finansowana m.in. z pieniędzy przekazanych z niegdysiejszego ministerstwa nauki, które przeznaczyło na ten cel 22,5 mln zł, oraz funduszy zarobionych przez uczelnię.
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. Witolda Pileckiego powstała w 2005 r. Kształci studentów na kilkunastu kierunkach. Kompleks uczelniany tworzą trzy położone obok siebie budynki. Wszystkie powstały przed wojną. Podczas niemieckiej okupacji były wykorzystywane przez załogę KL Auschwitz. W jednym z nich SS umieściło pierwszych więźniów obozu – 728 Polaków deportowanych 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie.