woda

i

Autor: Materiały prasowe

Światowy Dzień Wody przypomina, jak bardzo jest ona ważna. Powinniśmy jednak pamiętać o tym cały rok!

2021-03-19 15:53

Światowy Dzień Wody 2021 zbliża się wielkimi krokami. Co roku obchodzimy go 22 marca. O tym, że woda jest bardzo ważna w naszym życiu, nie trzeba nikomu przypominać. Jednak czy wiecie, ile jej codziennie zużywamy? Albo jak skutecznie oszczędzać wodę? Wodociągi Miasta Krakowa mają dla Was szereg ciekawych informacji!

Światowy Dzień Wody 2021. Czym jest?

Światowy Dzień Wody obchodzony jest zawsze 22 marca. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992 roku. Powodem uchwalenia Światowego Dnia Wody był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody pitnej. 200 milionów cierpi z powodu pragnienia. Najgorsza sytuacja jest w Afryce oraz niektórych krajach Azji.

Dzięki Światowemu Dniu Wody, mamy bardziej zwrócić uwagę na ten problem. Ideą jego obchodów jest "uświadomienie państwom członkowskim wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną". Co roku Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W 2021 będzie to: "Doceńmy wodę".

woda

i

Autor: Materiały prasowe

Ile wody zużywamy dziennie? Te liczby mogą zaskoczyć!

Z okazji Światowego Dnia Wody warto zastanowić się nad tym, ile zużywamy jej każdego dnia. Okazuje się bowiem, że wcale nie mało. W Polsce każdy z nas zużywa 150 litrów wody dziennie! Co ciekawe, 30-50 litrów zużywamy do spłukiwania toalety. 80-100 litrów pobiera pralka podczas jednego cyklu prania. Lubicie brać długie kąpiele w wannie? Nie jest to ekologiczne! Wanna pełna wody to około 200 litrów!

Jak oszczędzać wodę w swoim domu?

Zużycie 150 litrów wody dziennie można jednak ograniczyć. Wystarczy zakręcać kran podczas mycia zębów. Zaoszczędzimy wtedy około 15 litrów. Warto mieć w domu zmywarkę i uruchamiać ją tylko wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona lub ustawiać programy oszczędnościowe. Ta w czasie jednego cyklu pobiera od 7 do 15 litrów wody. W trakcie ręcznego mycia zużyjemy za to ok. 60 litrów. Pamiętajmy również o dokładnym zakręcaniu kranu lub wymianie uszczelki, jeśli ten przecieka. Nawet 90 litrów tygodniowo - to straty spowodowane kapiącą co sekundę kroplą wody w naszym domu. Warto również częściej wybierać szybki prysznic, niż kąpiel z pełną wanną wody. Sprawdzajmy też czy instalacja doprowadzająca wodę do kranów lub toalet nie ma przecieku.

woda

i

Autor: Materiały prasowe

Bez wody nie ma życia. Dlaczego jest dla nas tak ważna?

Woda jednak nie jest konieczna tylko dla gospodarstwa domowego, ale też dla nas samych. Musimy ją codziennie uzupełniać. Utrata choćby 1 proc. wody z organizmu skutkuje pragnieniem. Tracąc jej więcej, powodujemy dla siebie niebezpieczeństwo, a spadek o 20 proc. może skończyć się tragicznie. Wodę tracimy m.in. przez wydychanie powietrze, wysiłek czy oddawanie moczu. Dlatego tak ważne jest regularne picie wody, bo jedzenie dostarcza nam zaledwie 20 proc. dziennego zapotrzebowania. Jak sprawdzić, czy w danym dniu wypiliśmy odpowiednią ilość wody? Można to łatwo zrobić na stronie Wodociągów Miasta Krakowa. Sprawdźcie, klikając TUTAJ.

Czy można pić wodę z kranu? Kranowianka poleca się serdecznie!

Wiele osób zastanawia się, czy można pić wodę prosto z kranu. Wodociągi Miasta Krakowa rozwiewają te wątpliwości! "Serwowana" przez nich kranowianka zawiera minerały i można ją pić bez przegotowania. W 1 litrze wody znajduje się średnio 365 mg substancji mineralnych. Kranowianka spełnia polskie i europejskie wymagania jakościowe. Woda jest też regularnie badana przez akredytowane Centralne Laboratorium Wodociągów Miasta Krakowa. Picie kranowianki jest też ekologiczne, a co więcej oszczędzamy pieniądze! Nie korzystamy z plastiku, a koszt picia wody butelkowej przez 2 dni równa się piciu kranowianki przez cały rok!

woda

i

Autor: Materiały prasowe

Artykuł sponsorowany