Święta w 2024 roku. Kiedy katolicy obowiązkowo muszą iść do kościoła?
Istotne święta w Kościele Katolickim nie zawsze pokrywają się z nakazanymi świętami, a te z kolei nie zawsze pokrywają się z państwowymi świętami. Zazwyczaj jednak dzień, w którym przypada święto nakazane, jest dniem ustawowo wolnym od pracy, obowiązku szkolnego i handlu. Święta nakazane to nic innego jak dni wyjątkowej wagi dla katolików, kiedy Eucharystia jest sprawowana w sposób uroczysty i wyjątkowy. Wtedy ich obecność na mszy w kościele jest wymagana zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, a opuszczenie mszy świętej jest traktowane jako grzech ciężki, chyba, że jest usprawiedliwione chorobą lub ciężką sytuacją losową. Obowiązek uczestniczenia we mszy wypełniony zostaje przez czynne uczestnictwo w niej, w dzień uroczystości lub wieczorem dnia poprzedzającego. Kiedy w 2024 roku przypadają święta nakazane?
- We wszystkich Mszach świętych w niedziele i święta nakazane, celebrowanych z udziałem wiernych, homilia jest obowiązkowa i nie wolno jej opuszczać bez poważnej przyczyny - czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego promulgowanym przez papieża Jana Pawła II 25 stycznia 1983 roku (stan prawny na dzień 8 grudnia 2021 roku).
Dziewięć szczególnych dni w roku. Kiedy wypadają święta nakazane 2024?
Czy w święta nakazane można pracować? To pytanie ważne dla osób bliskich Kościołowi. Prawo kanoniczne mówi jasno, że należy powstrzymać się od prac, które mogą zakłócić korzystanie z odpoczynku duchowego i fizycznego. Oto, kiedy przypadają najbliższe święta nakazane:
- 31 marca - niedziela - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego (Wielkanoc),
- 12 maja - niedziela - Wniebowstąpienie Pańskie,
- 19 maja - niedziela - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki),
- 30 maja - czwartek - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało),
- 15 sierpnia - czwartek - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - piątek - Uroczystość Wszystkich Świętych,
- 25 grudnia - środa - Uroczystość Narodzenia Pańskiego (Boże Narodzenie).