Święto Niepodległości w Krakowie. Co będzie się działo w mieście?

2022-11-09 10:58

W piątek, 11 listopada, obchodzimy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie, jak co roku, krakowian czekają związane ze świętem uroczystości miejskie, które potrwają od rana do późnych godzin popołudniowych

Flaga Polski

i

Autor: Pixabay.com

31 października 1918 roku Kraków, jako pierwsze z największych polskich miast odzyskał niepodległość. Niedawno mieszkańcy świętowali 104. rocznicę tych wydarzeń. Już w piątek, 11 listopada rozpocznie się Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości państwowe będą organizowane także w stolicy Małopolski.

Święto Niepodległości w Krakowie. O której rozpoczną się obchody?

Uroczystości związane ze 104. rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 9:30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, przy zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej. Wtedy oficjele złożą kwiaty zarówno pod pomnikiem, jak i w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach pierwszego marszałka Polski oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. O godz. 10:00 zaplanowano Mszę Św. W intencji Ojczyzny, która odbędzie się w Katedrze Wawelskiej. 

Morze flag w Krakowie

Mieszkańcy, którzy około godz. 11:15 pojawią się na Wzgórzu Wawelskim otrzymają flagi państwowe, chorągiewki i okolicznościowe kotyliony.

- To zawsze wyjątkowy moment, gdy Wzgórze Wawelskie staje się biało-czerwone, a następnie uczestnicy pochodu, trzymając w ręku flagi, przemieszczają się ulicami Krakowa. Niech będzie tak także i w tym roku! – zachęca wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Kolejnym punktem uroczystości będzie złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, na pl. Ojca Adama Studzińskiego. Następnie pochód przejdzie ul. Grodzką, przez Rynek Główny i Floriańską aż do placu Jana Matejki.

Narodowe Święto Niepodległości w Krakowie. Co będzie się działo na placu Matejki?

Zgodnie z deklaracjami organizatorów, na pl. Matejki odbędzie się pokaz pojazdów służb mundurowych. Podczas pochodu zobaczymy również prawie 50 formacji konnych i kompanie honorowe m.in. Wojska Polskiego, Szkoły Aspirantów PSP, Policji, grup rekonstrukcyjnych czy klas mundurowych. Oprócz defilady na plac zaproszeni zostali też mieszkańcy miasta pochodzący z m.in. Algierii, Białorusi, Tunezji, Kamerunu czy Syrii. Wojewoda wręczy też akt uznania obywatelstwa polskiego 4-osobowej rodzinie z Ukrainy.

Około godz. 13:30 krakowianie będą mogli spróbować wojskowej grochówki przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu. Uroczystości z okazji Święta Niepodległości zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i defilada wzdłuż ul. Basztowej. Co ciekawe, wezmą w niej udział piloci, a nad głowami mieszkańców przelecą dwa samoloty C-295 CASA.

Paczka dla Kombatanta

Wojewoda, wspólnie ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen przygotował też 50 paczek, które trafią do małopolskich kombatantów. Wsparcia w tej akcji udzielą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. 

 

Jasnowidz, którego słuchał Józef Piłsudski. Historia z Koprem
Młodzieżowe Słowa Roku - czy znasz znaczenie wszystkich? Rozwiąż nasz quiz i udowodnij!
Pytanie 1 z 9
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - śpiulkolot