Podtopienie w Krakowie

i

Autor: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

POWÓDŹ 2024

Sytuacja powodziowa w Krakowie i Małopolsce. Stan na poniedziałek rano. Brzeszcze i Oświęcim walczą z żywiołem

2024-09-16 10:31

Sytuacja powodziowa w Krakowie jest stabilna. Jak poinformował nas Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w mieście obyło się bez poważniejszych incydentów, a poziom wody na Wiśle nie był zagrażający. Nieco trudniejsza sytuacja panuje w samej Małopolsce. Najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie oświęcimskim oraz w powiecie brzeskim, gdzie strażacy mieli pełne ręce roboty.

Spis treści

  1. Powódź 2024. Sytuacja powodziowa w Krakowie i Małopolsce. Stan na poniedziałek rano
  2. Powódź 2024. Oświęcim i Brzeszcze mają najtrudniejszą sytuację. Zalany cmenatarz w Brzeszczach
  3. Sytuacja powodziowa w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy odradza wyjście w góry

Powódź 2024. Sytuacja powodziowa w Krakowie i Małopolsce. Stan na poniedziałek rano

Miniony weekend był niezwykle trudny dla całej Polski. Sytuacja powodziowa nie ominęła także Małopolski, chociaż w porównaniu z dewastacją Kłodzka, można powiedzieć, że żywioł obszedł się z naszym regionem łagodnie. W samym Krakowie największe problemy występowały w piątek i sobotę ze względu na potężne opady deszczu i lokalne podtopienia. W niedzielę, 15 września w godzinach popołudniowych do miasta dotarła fala kulminacyjna, przez co woda nieznacznie wyszła z koryta rzeki i częściowo zalała bulwary. Od początku występowania problemów małopolscy strażacy interweniowali aż 1143 razy. Za ostatnią dobę Straż Pożarna przeprowadziła łącznie prawie 600 interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi. Prawie 320 z nich to działania w Oświęcimiu, a 120 w Krakowie. Polegały one przede wszystkim na wypompowywaniu wody i oczyszczaniu zamulonych przepustów i innych miejsc zalanych wodą, zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych, usuwaniu wiatrołomów. 

— 1143 interwencje małopolskich strażaków w ostatnich trzech dobach w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najintensywniejsze działania prowadzone są w powiecie oświęcimskim i gminach Oświęcim, Brzeszcze i Przeciszów. Dodatkowo również w powiecie wadowickim oraz powiecie krakowskim. Łącznie liczba pojazdów biorących udział w zdarzeniach to 1329 i ponad pięć tysięcy zaangażowanych strażaków straży państwowej i ochotniczej — przekazał nam mł. kpt. mgr Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej PSP.

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?

Powódź 2024. Oświęcim i Brzeszcze mają najtrudniejszą sytuację. Zalany cmenatarz w Brzeszczach

W samej Małopolsce najtrudniejsza sytuacja jest Oświęcimiu. Wisła i Soła, których poziom był drastycznie przekroczone, okalają miejscowości Brzeszcze i Jawiszowice, gdzie sytuacja również jest dramatyczna. Zalany został w niemal jednej trzeciej cmentarz w Brzeszczach. Podtopionych jest kilkadziesiąt grobów. Trwa wypompowywanie wody przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Na miejscu był powiatowy inspektor sanitarny. Nie ma zagrożenia dla ujęć wody, dziś będzie kolejna wizja PSSE i przedstawicieli samorządu. Sanepid jest w gotowości, jeżeli byłaby potrzeba wykorzystania chloraminy. O sytuacji jest też poinformowana Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska. To właśnie w tych miejscowościach małopolscy strażacy mieli najwięcej roboty — ustawiano zapory, rozlokowywano worki z piaskiem i odpompowywano wodę. Specjalnie powołany sztab nieustannie monitoruje sytuację w regionie. 

— Na terenie powiatu oświęcimskiego zadysponowano zapory i rozłożono je na łączną długość 405 metrów. 200 tysięcy worków z piaskiem zostało rozlokowanych w całym województwie małopolskim. 20 pomp wysokiej wydajności cały czas pracuje w powiecie oświęcimskim w miejscowości Jawiszowice i Brzeszcze. Powołano także sztab małopolskiego komendanta wojewódzkiego, który cały czas nadzoruje prace w województwie małopolskim — dodał mł. kpt. mgr Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej PSP.

Sytuacja powodziowa w Tatrach. Tatrzański Park Narodowy odradza wyjście w góry

Tatrzański Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. Odradzamy wyjścia w wyższe partie gór. Z powodu opadów deszczu, na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota i kałuże. Stan wody w potokach jest podwyższony i miejscami mogą występować niewielkie podtopienia, zwłaszcza na szlakach wokół stawów — należy zachować szczególną ostrożność. Niski pułap chmur oraz mgła, znacznie ograniczają widoczność, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu - ryzyko utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.

Bardzo trudna sytuacja powodziowa w Oświęcimiu. Prezydent ogłosił alarm powodziowy w mieście:

Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa. Wisła ledwo trzyma się w korycie, część bulwarów zostało zalanych
Listen on Spreaker.