Szczawnica. W popularnym uzdrowisku powstanie szlak owieczek
Kraków ma swój smoczy szlak, Tarnów lokalny szlak maszkaronów, a Szczawnica będzie miała swój szlak owieczek, który docelowo ma stać się nową atrakcją turystyczną w Małopolsce. Miasto ogłosiło konkurs na projekt rzeźb owieczek, które ozdobią uzdrowisko. Dlaczego owieczki? O tym zdecydowali internauci, którzy w specjalnej sondzie mieli wybrać symbol Szczawnicy. Ostatecznie wybrane owce konkurowały tam m.in. z nietoperzem, zbójnikiem czy góralką z góralem. Szczawnica to wciąż jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Małopolsce, słynące głównie z wód leczniczych.
Czegoś takiego jeszcze w Szczawnicy nie było. Wrocław ma krasnale, Gdańsk lwy, a Szczawnica będzie mieć owieczki. Tworzymy nową atrakcję turystyczną, którą będzie szlak owieczek w różnych, wyjątkowych miejscach naszego miasta. Dlaczego owieczka? Mamy największy redyk w Polsce i cały region Pienin jest kojarzony z pasterstwem – mówi burmistrz Szczawnicy Bogdan Szewczyk.
Szczawnica to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Małopolsce. Turyści uwielbiają je zwłaszcza latem
Zgodnie z deklaracją urzędu rzeźby owieczek mają pojawić się w 10 lokalizacjach na terenie Szczawnicy. Gdzie dokładnie?
- Park Dolny,
- Przystań flisacka w Szczawnicy,
- Ul. Zdrojowa w Szczawnicy,
- Plac Dietla,
- Promenada spacerowa,
- Parking kościelny w Szlachtowej,
- Ryneczek w Jaworkach,
- Stacja Dolna Kolejki na Palenicę,
- Alejka przy Dworcu Gościnnym,
- Plac przy DH Halka.
Szlak owieczek w Szczawnicy. Kto może wziąć udział w konkursie?
Szczawnica przygotowała specjalny konkurs, w ramach którego wybrane zostaną projekty przedstawiający rzeczone owieczki. Chęć udziału w konkursie mogą zgłaszać artyści rzeźbiarze, studenci V roku i absolwenci kierunku rzeźby, architekci oraz studenci V roku i absolwenci architektury.
Co istotne, sam symbol ma przybrać formę niewielkiej rzeźby, instalacji, współgrającej z otaczającą go infrastrukturą i krajobrazem – pisze urząd.
Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w kwocie 10 tys. złotych brutto. Zgłoszenia w ramach konkursu będą przyjmowane do 15 listopada 2024 roku. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Szczawnicy.