Tytuł „Zielonej Stolicy Europy” jest przyznawany od 2010 roku. W konkursie, który organizuje Komisja Europejska mogą startować miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, które dbają o ekologię, ochronę środowiska i dbają o warunki życia przyszłych pokoleń. Kraków po raz trzeci ubiegał się o ten zacny tytuł.
Do tej pory laureatami zostały takie miasta jak Sztokholm (Szwecja), Hamburg (Niemcy), Viktoria (Hiszpnia), Nantes (Francja), Kopenhaga (Dania), Bristol (Wielka Brytania), Lublana (Słowenia), Essen (Niemcy), Nijmegen (Holandia), Oslo (Norwegia), Lizbona (Portugalia), Lahti (Finlandia) i Grenoble (Francja).
Kończymy rywalizację o tytuł „Zielonej Stolicy Europy 2024”, nie kończymy jednak naszych działań na rzecz zieleni, ekologii i zrównoważonego rozwoju. Udział w konkursie zmobilizował, i mobilizuje nadal, do jeszcze większego wysiłku na rzecz jakości życia w mieście, do wysiłku, który nam i przyszłym pokoleniom ułatwi przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Rywalizowaliśmy z siedmioma innymi europejskimi metropoliami, do ścisłego finału zakwalifikowały się Walencja i Cagliari. Gratuluję finalistom! - napisał w mediach społecznościowych Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.