W piątek posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Informacje o bieżącej sytuacji Wisły przekazał wicewojewoda po posiedzeniu powołanego przez wojewodą Zespołu doradczego do spraw koordynowania działań związanych z przeciwdziałaniem nadmiernemu zasoleniu Wisły, a w konsekwencji ograniczenia ryzyka wzrostu złotej algi (prymnesium parvum) w rzece Wiśle na obszarze województwa małopolskiego. Śmiałek podkreślił, że badania na Wiśle prowadzone są regularnie.
Wzrosło zasolenie Wisły na granicy województw śląskiego i małopolskiego. Obawiamy się, że podczas upału ten poziom będzie dalej wzrastał, tym bardziej że stan wód jest niski. Służby są powiadomione – powiedział wicewojewoda.
ZOBACZ: Będą dwie nowe atrakcje turystyczne w Małopolsce. Promenady podbiją serca kuracjuszy?
Nie stwierdzono złotej algi
Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podkreślił z kolei, że na tę chwilę złotej algi nie stwierdzono.
Analiza parametrów będzie jeszcze pogłębiana, ale już teraz chcemy postawić służby w gotowości. Dlatego na jutro zwołuję posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Pozostajemy też w kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz służbami wojewody śląskiego – powiedział wojewoda.
Monitoring rzek prowadzą Wody Polskie w Krakowie. Jako główne źródło zagrożenia dla jakości Wisły wskazują działalność kopalni. Gwałtowny wzrost zasolenia wód występuje w nocy i w weekendy.
Wtedy to Wisła wielokrotnie przekracza zasolenie Bałtyku – ocenił dyrektor regionalny Wód Polski w Krakowie Wojciech Kozak.
Parametry wody w rzece poprawiają interwencyjne zrzuty wody z Kaskady Soły. Wśród działań prewencyjnych Wód Polskich są także kontrole oczyszczalni ścieków oraz innych zakładów, które mogą przyczyniać się do pogorszenia jakości wody.
Zgodnie z badanami Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) największe zasolenie Wisły związane jest z dopływem soli rzeką Gostynią i Potokiem Goławieckim (stan z 30 czerwca).
Jakość wód Wisły monitoruje również Główny Inspektorat Środowiska w Dworze Las. Nie stwierdził on występowania złotej alg