ksiazki

i

Autor: pixabay.com

Ta edycja Festiwalu Conrada w tym roku w całości odbędzie się w Internecie

2020-10-19 15:26

Przez pandemię koronawirusa literacie spotkania, dyskusje i warsztaty odbędą się w sieci. Rozpoczyna się Festiwal Conrada, który w tym roku przyjął trochę inną formułę. Hasłem przewodnim są słowa: widzialne i niewidzialne.

Festiwal Conrada organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego – to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. Celem Festiwalu jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych. W tym roku to nie publiczność przychodzi na festiwal – a festiwal przychodzi do odbiorców w Internecie. A więc wydarzenia będzie można śledzić na różnych kanałach Conrad Festiwalu i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

To nie było zaskoczenie, że festiwal będzie się odbywał on-line. Ta wersja była przygotowywana i testowana już od wczesnej wiosny. Sieć dla festiwalu była zawsze naturalnym żywiołem i pozwalała nam się łączyć z odbiorcami z całego świata - mówi Robert Piaskowski pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw kultury.

W tym roku hasłem przewodnik festiwalu są słowa: widzialne i niewidzialne. Oznacza to, że literatura coś pokazuje ale też zasłania.

Będziemy na przykład rozmawiać z Etgarem Keretem o tym, czy literatura może być dla nas tarczą chroniącą przed rzeczywistością. Czy możemy się za pomocą literatury zasłonić przed światem. Z Elif Safak będziemy rozmawiać o życiu na styku różnych światów. Tematów jest bardzo dużo więc warto zobaczyć szczegółowy plan na cały tydzień - mówi Grzegorz Jankowicz dyrektor programy Conrad Festivalu.

Festiwal Conrada to oprócz spotkań literackich i rozmów o książkach szereg wydarzeń towarzyszących, których w tym roku również nie zabraknie. Podczas festiwalu odbędzie się pierwszy kongres książki.

Naszym gościom zadamy pytania jakie są największe problemy rynku wydawniczego w Polsce, jak promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Bardzo się cieszę na cały ten tydzień, bo będzie dużo warsztatów i spotkań - mówi Izabela Błaszczyk z Krakowskiego Biura Festiwalowego.

W tegorocznej edycji Conrad Festiwalu będzie można wziąć udział w aukcji charytatywnej. Wszystkie pieniądze mają wspierać festiwal w kolejnych edycjach.

Pomyśleliśmy, że oprócz wielu rzeczy którymi się różni ta edycja festiwalu, jest jeszcze jedna. W tym roku po każdym spotkaniu nie będzie braw. Dlatego mamy propozycje, że po każdej transmisji będzie zapraszać do licytacji kolażu Albina Talika - mówi Aleksander Kardyś prezes fundacji Tygodnika Powszechnego.

Dodatkowo podczas spotkań będzie można nabyć cegiełki - karnety dobrej woli, które też mają wspierać finansowo festiwal. Festiwal potrwa do końca tygodnia.

Otwarcie Muzeum Kościuszki w Krakowie
Sonda
Czy studniówki powinny zostać odwołane?