Kontrowersje w małopolskiej gminie Lipinki. Spór o "wolność od LGBT"
Radni gminy Lipinki podjęli decyzję, że gmina będzie "strefą wolną od LGBT" już w kwietniu 2019 roku. W 2022 roku natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który stwierdził nieważność lipińskiej uchwały. Co napisali radni?
- Deklarujemy, że Gmina Lipinki w realizacji swoich publicznych zadań będzie wierna tradycji narodowej i państwowej, pamiętając o 1053 latach od Chrztu Polski, 1001 latach od odzyskania Niepodległości Polski i 29 latach od odzyskania Samorządności Polaków. Nie zgodzimy się na sprzeczne z prawem instalowanie funkcjonariuszy politycznej poprawności w szkołach (tzw. „latarników"). Będziemy strzegli prawa do wychowania dzieci zgodnego z przekonaniami rodziców! Zrobimy wszystko, aby do szkół nie mieli wstępu gorszyciele zainteresowani wczesną seksualizacją polskich dzieci w myśl tzw. standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Będziemy chronili uczniów, dbając o to, aby rodzice z pomocą wychowawców mogli odpowiedzialnie przekazać im piękno ludzkiej miłości!
Polecany artykuł:
Sąd stwierdził, że hasła głoszone w deklaracji „Gmina Lipinki wolna od ideologii LGBT" to bezprawne ograniczenie praw i wolności mieszkańców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Co więcej, że gmina również bezprawnie ingeruje w działalność placówek oświatowych, narzuca im wartości zgodne wyłącznie z jednym światopoglądem oraz dąży do wykluczenia z programu nauczania treści dotyczących edukacji seksualnej i antydyskryminacyjnej.
Podczas ostatniej, nadzwyczajnej Rady Gminy Lipinki odbyło się głosowanie nad uchyleniem uchwały. Poprzedziło je emocjonujące przemówienie przewodniczącego o fundamentalnych wartościach i wierności Matce Bożej Wniebowziętej. Za było dziesięcioro radnych. Przeciw - dwóch radnych, zaś udziału nie wzięły trzy osoby. Uchylenie nastąpiło najprawdopodobniej w wyniku świadomości, że inaczej dostęp gminy do środków unijnych byłby znacznie ograniczony.