Podróże

Ta małopolska wieś jest okryta sławą. Znajduje się w niej kościół poświęcony biskupowi [GALERIA]

2025-01-14 15:24

Małopolska jest jednym z najciekawszych regionów w naszym kraju. Na mapie województwa znajduje się wiele niezwykle pięknych małych miejscowości, które zachwycają nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale również unikatowymi zabytkami. Jedną z nich jest Szyk, wieś położona w powiecie limanowskim, w gminie Jodłownik. Jej ozdobą jest kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Barbary Męczennicy. Wewnątrz świątyni można podziwiać namalowany na deskach lipowych obraz Matka Boża z Dzieciątkiem, datowany na lata 1520-1530, będący jednym z najpiękniejszych zabytków małopolskiego malarstwa gotycko-renesansowego. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Szyk to jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Jej ozdobą jest wyjątkowy drewniany kościół

Szyk to jedna z najsławniejszych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie limanowskim, gminie Jodłownik, w dolinie rzeki Tarnawka, na granicy dwóch mezororegionów: Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, na północ od góry Kostrza, a na południe od wzgórza Krzemionka. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na który powołuje się portal Polska w Liczbach, liczba ludności we wsi Szyk to 1 064, z czego 49,8 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 50,2 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Pierwsze wzmianki o Szyku pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza. W dokumentach z pierwszej połowy XIII wieku widnieje jako wieś rycerska. Warto odnotować, że jej nazwa pochodzi od określeń formacji wojskowych charakterystycznych dla tamtego okresu w dziejach Polski. Pod koniec XIV wieku miejscowość była własnością Mikołaja Mitoty z Chodynic i Dąbrowicy herbu Pilawa. O średniowiecznej proweniencji Szyku świadczy również przybliżona data utworzenia na tamtejszych ziemiach parafii. W zależności od źródeł są to lata 1358-1373. Miała ona powstać dzięki fundacji rycerskiego rodu Lasockich, będących właścicielami dóbr ziemskich w Szyku i Lasocicach. Natomiast dokument z 1492 roku wspomina budowę kościoła w Szyku w 1209 roku. Jednak jest ona uznawana przez historyków za pomyłkę. W połowie XVI wieku we wsi działał zbór braci polskich, a w 1595 roku była własnością kasztelana małogoskiego Sebastiana Lubomirskiego. Wówczas była częścią powiatu szczyrzyckiego w województwie krakowskim.

Najpiękniejszym zabytkiem w Szyku jest kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Barbary Męczennicy z 1633 roku. Został wzniesiony z wykorzystaniem fragmentów starszej świątyni z I połowy XVI wieku. Kościół poświęcono w 1634 roku. Jest jednym z najciekawszych obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Tak wygląda wieś Szyk w Małopolsce i kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Barbary Męczennicy [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Krakowski QUIZ. Jak dobrze orientujesz się na Starym Mieście? Sprawdź się krakusie, sprawdź się turysto!
Pytanie 1 z 12
Budynek na zdjęciu to:
Teatr Słowackiego
Magiczne kawiarnie tematyczne w Krakowie