Podróże

Ta małopolska wieś należała do kościoła. Duchowni uwielbiali węgierskie wino [GALERIA]

2024-11-08 14:32

Małopolska jest jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce. Na mapie województwa znajduje się wiele niezwykle urokliwych małych miejscowości. Jedną z nich jest bez wątpienia wieś Wojkowa, położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. Jej lokacja miała miejsce pod koniec XVI wieku, a do czasów rozbiorów należała do biskupów krakowskich. Specjalnie dla nich mieszkańcy sprowadzali wino z Węgier. Najcenniejszym zabytkiem w Wojkowej jest dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka świętych Kosmy i Damiana z końca XVIII wieku. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Wojkowa to jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Kiedyś sprowadzano do niej wino z Węgier

Wojkowa to dawna wieś łemkowska położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. Mieszka w niej, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 257 osób, z czego 48,6 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 51,4 proc. ludności to mężczyźni. Wojkowa była lokowana pod koniec XVI wieku, w 1595 roku na mocy przywileju kardynała Jerzego Radziwiłła. Wówczas leżała w powiecie sądeckim w województwie krakowskim i była własnością biskupstwa krakowskiego. Warto odnotować, że osadźcą wsi był Homa z Powroźnika, a w akcie lokacyjnym zobowiązano tamtejszych kmieci do dostarczania dla dworu biskupiego wina z Węgier, a także innych towarów, na które było zapotrzebowanie. Miejscowość w latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Cerkiew świętych Kosmy i Damiana. To najcenniejszy zabytek we wsi Wojkowa

Najważniejszą atrakcją turystyczną w miejscowości jest zabytkowa łemkowska cerkiew greckokatolicka świętych Kosmy i Damiana. Świątynia powstała pod koniec XVIII wieku, prawdopodobnie w 1790 lub 1792 roku, po tym, jak pierwsza cerkiew, postawiona w XVI wieku, została doszczętnie zniszczona przez pożar. Po akcji „Wisła”, odbywającej się w latach 1947-1950, przejął ją Kościół łaciński, a od 1951 roku funkcjonowała jako kościół filialny. W XX wieku przeszła gruntowny remont, najpierw w latach 1967-1970, a następnie w latach 90. W latach 1997-1998 odnowiono również polichromię i ikonostas. Cerkiew jest jednym z najpiękniejszych obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Tak wygląda wieś Wojkowa w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Święto Polskiego Lotnictwa 2024 w Krakowie
Listen on Spreaker.