Podróże

Ta małopolska wieś zachwyca unikatową cerkwią. Świątynia należała kiedyś do Kościoła katolickiego [GALERIA]

2025-01-09 15:30

Małopolska jest regionem, na którego mapie znajduję się wiele niezwykle urokliwych miejscowości. Większość z nich słynie z niezwykle malowniczych krajobrazów, a także zabytków, które zachwycają zarówno miejscowych, jak i turystów. Do takich zalicza się niewątpliwie dawna łemkowska wieś Śnietnica, położona w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Najciekawszym zabytkiem na jej terenie jest greckokatolicka cerkiew pw. św. Dymitra z XVIII wieku. Świątynia przez pół wieku była własnością Kościoła katolickiego. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Śnietnica to jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Słynie z unikatowej cerkwi, która była kiedyś kościołem

Śnietnica jest jedną z najciekawszych wsi położonych w województwie małopolskim. Znajduje się w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie, nad rzeką Białą, będącą dopływem Dunajca. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na którego dane powołuje się portal Polska w Liczbach, w Śnietnicy mieszka 527 osób, z czego 50,3 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 49,7 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Pierwsze wzmianki o Śnietnicy pochodzą z XVI wieku. Wówczas była wsią biskupstwa krakowskiego, mieszczącą się w powiecie sądeckim, w województwie krakowskim. Miejscowość w wiekach danych była zamieszkiwana przez ludność łemkowską. W 1755 roku w Śnietnicy wzniesiono greckokatolicką cerkiew pw. św. Dymitra. W pierwszej połowie XIX wieku świątynia przeszła przebudową, która zakończyła się jej gruntownym przekształceniem. W czasie przeprowadzonych prac poszerzono w niej nawę, a stało się to kosztem babińca, który został zlikwidowany. Przesunięto też na stronę zachodnią wieżę. Po 1947 roku cerkiew przejął Kościół rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Boboli. Było to pokłosie akcji „Wisła”, mającej na celu wysiedlenie ludności łemkowskiej na tzw. ziemie odzyskane. Funkcję kościoła pełniła przez pięćdziesiąt lat. W 1997 roku została zwrócona grekokatolikom.

Cerkiew pw. św. Dymitra w Śnietnicy została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Świątynia jest również częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Tak wygląda wieś Śnietnica w Małopolsce i cerkiew pw. św. Dymitra [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz o gwarze krakowskiej. Nie bądź ciućmok i rozwiąż nasz test! Akuratny wynik to 10 punktów
Pytanie 1 z 15
Zaczynamy. Bandzioch - co to za część ciała?
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie