Strefa płatnego parkowania w Krakowie, parking Kraków

i

Autor: ESKA.pl

Wiadomości

Tak zmieni się strefa płatnego parkowania w Krakowie. Będzie droższa i większa

2024-07-11 15:23

Zgodnie z przyjętą ostatnio uchwałą Rady Miasta Krakowa strefa płatnego parkowania zostanie poszerzona o dodatkowe sektory w najbliższej przyszłości. Co istotne, ceny za parkowanie w stolicy Małopolski zostaną rozróżnione – dla osób posiadających status Karty Krakowskiej i pozostałych kierowców. Kiedy zmiany wejdą w życie? Ile będą wynosiły nowe stawki?

Kraków. Zmiany w strefie płatnego parkowania

Jeszcze w sierpniu tego roku krakowska strefa płatnego parkowania miała zostać poszerzona, a stawki za postój podwyższone. Ceny miały wzrosnąć tylko dla osób nieposiadających Karty Krakowskiej. Samo rozróżnienie miało być wprowadzone jedynie przy płatności mobilnej.  Tak się jednak nie stanie, co spowodowane jest unieważnieniem przez wojewodę małopolskiego części uchwały, dotyczącej rozróżnienia w formie płatności i ograniczenia ich tylko do płatności mobilnych. Uchwała przyjęta w zeszłym tygodniu przez Radę Miasta Krakowa zakłada nowe daty wejścia w życie powyższych zmian. Radni wprowadzili również inne modyfikacje w zasadach strefy. Jakie?

Zgodnie z nowymi przepisami, abonament „K” został zastąpiony abonamentem „KR”, który mieszkaniec będzie mógł uzyskać po przedstawieniu dokumentów dających prawo do posiadania pojazdu. Ich katalog zostanie poszerzony o umowę między spółką partnerską a partnerem tej spółki (pozostałe wymogi nie ulegają zmianie).

Nie będą już wydawane papierowe formy abonamentu – wykupiony abonament będzie weryfikowany poprzez systemy elektroniczne. Dotychczasowe abonamenty „K” zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane i mieszkańcy nie muszą ich wymieniać – pisze magistrat.

Ile trzeba będzie zapłacić za postój w strefie? Ceny za parkowanie w Krakowie, jak pierwotnie zakładano mają zostać rozróżnione – dla osób posiadających status Karty Krakowskiej oraz pozostałych kierowców. Zmiany te wejdą w życie w sierpniu 2025 roku. Wtedy też planowane jest podwyższenie stawek opłat za postój w strefie. Oto stawki z uwzględnieniem progresji:

 • A – 9 zł, 10 zł, 11 zł, 9 zł – opłata za pierwszą, drugą, trzecią i czwartą godzinę oraz kolejne
 • B – 8 zł, 9 zł, 10 zł, 8 zł – opłata za pierwszą, drugą, trzecią i czwartą godzinę oraz kolejne
 • C – 7 zł, 8 zł, 9 zł, 7 zł – opłata za pierwszą, drugą, trzecią i czwartą godzinę oraz kolejne.

Stawki dla posiadaczy statusu Karty Krakowskiej:

 • A – 6 zł, 7 zł, 8 zł, 6 zł
 • B – 5 zł, 6 zł, 7 zł, 5 zł
 • C – 4 zł, 4 zł, 4 zł, 4 zł.

Strefa płatnego parkowania w Krakowie zostanie poszerzona. Kiedy? Zgodnie z nową uchwałą nowe przepisy wejdą w życie w sierpniu 2026 roku. Oto rejony, o które planowane jest poszerzenie strefy:

 • Sektor B30 – dalszy fragment Czarnej Wsi
 • Sektor C23 – rejon za rondem Antoniego Matecznego w kierunku ulicy Jerzego Turowicza
 • Sektor C24 – rejon pomiędzy ulicą Za Torem, aleją Pod Kopcem do ulicy Wielickiej
 • Sektor C31 – rejon Błoń oraz Czarnej Wsi z wyłączeniem obszaru Cichego Kącika
 • Sektor C32 – rejon Bronowic wzdłuż Armii Krajowej do wysokości ulicy Bronowickiej
 • Sektor C33 – rejon wzdłuż ulicy Bronowickiej do Armii Krajowej oraz torów kolejowych

W przypadku sektorów C32 i C33 przyjęto dodatkowo uchwałę ws. przeprowadzenia konsultacji dot. rezygnacji z poszerzenia strefy na terenie Bronowic.

Jedyna taka atrakcja turystyczna. Czy to najpiękniejszy szlak kolejowy w Małopolsce?

Gwiazdy tenisa o Idze Świątek (SUPER TENIS)