Tatry. Bardzo niekorzystne warunki pogodowe dla turystów
Na szczytach opadom śniegu towarzyszy bardzo silny i porywisty wiatr. Na Kasprowym Wierchu porywy w sobotę mogą osiągać nawet do 100 km/h. W niedzielę po południu nad Tatrami pojawi się słońce, a wiatr zacznie słabnąć. W partiach reglowych Tatr śniegu jest mniej, ale szlaki pokrywa tam warstwa lodu. Wybierając się na spacery szlakami reglowymi, warto mieć raczki i kijki, które na terenach płaskich i o niewielkim nachyleniu zapewniają przyczepność i stabilność.
— Warunki do wędrówek w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne i niekorzystne. Na twardej, zlodowaciałej warstwie utworzyły się depozyty nawianego śniegu. Powoduje to niestabilność pokrywy śnieżnej i możliwość samoczynnego schodzenia lawin. Obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Odradzam wszelkich wyjść powyżej schronisk, a nawet dotarcie do Doliny Pięciu Stawów Polskich w tych warunkach może być dosyć trudne — powiedział Tomasz Zając.
Raki, czekany i lawinowe ABC to konieczność do wyjścia zimą w Tatry
Tatry zimą to coś, co warto chociaż raz w życiu zobaczyć, jednak należy mieć świadomość, że góry o tej porze roku potrafią być niezwykle niebezpieczne i zdradliwe. Żeby w ogóle myśleć o wyjściu na szlak, należy bardzo dobrze posługiwać się sprzętem do wspinaczki górskiej. Podczas ferii na Kalatówkach funkcjonuje Centrum Lawinowym PZU, gdzie w weekendy pod okiem ratownik TOPR można podszkolić swoją wiedzę z zakresu posługiwania się lawinowym ABC, czyli detektorem, sondą i łopatką. Na początek przyszłego tygodnia synoptycy zapowiadają słoneczną pogodę w Tatrach i odwilż z temperaturą nawet do plus 7 stopni Celsjusza.