FERIE 2024

Za co można dostać mandat na stoku narciarskim? Lepiej się pilnuj, bo policjanci na nartach zauważą każdy błąd! [GALERIA]

2024-01-26 7:34

Ferie 2024 trwają w najlepsze, a to oznacza wzmożony ruch w ośrodkach narciarskich na Podhalu. Turyści mogą jednak czuć się tam niezwykle bezpiecznie — w tym roku o ich bezpieczeństwo zadbają policjanci na nartach. Funkcjonariusze na stokach posiadają specjalne przeszkolenie i posiadają uprawnienia jako instruktorzy narciarstwa. To jednak oznacza, że feriowicze muszą się pilnować, ponieważ nic nie ujdzie ich uwadze. Sprawdziliśmy, za co można otrzymać mandat na stoku.

Ferie 2024. Policjanci na nartach pilnują porządku na stoku

Ferie trwają właśnie w najlepsze. To oznacza, że Polacy całymi rodzinami szturmują właśnie Podhale w poszukiwaniu wyjątkowych miejsc do szaleństwa na śniegu. Zakopane i okoliczne miejscowości to jedne z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych podczas przerwy zimowej i trudno się dziwić. Region ma naprawdę wiele do zaoferowania — od rozbudowanej infrastruktury noclegowej, przez pyszną lokalną kuchnię, aż po liczne stoki narciarskie i miejsca do jazdy na snowboardzie. W tym roku nad bezpieczeństwem feriowiczów czuwa zakopiańska policja. Mundurowi na nartach regularnie patrolują stoki narciarskie. Został do tego oddelegowany oddział specjalistów, będących instruktorami narciarstwa.

— W patrolach jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie, instruktorzy narciarstwa — przekazała zakopiańska policja. — Policjanci szczególną uwagę zwracali na właściwe sprawowanie opieki nad najmłodszymi uczestnikami zabawy na stoku. Oprócz zadań prewencyjnych na stoku narciarskim policjanci przyglądali się również temu, co dzieje na parkingu, w pobliżu kas biletowych czy też wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Zwracali również uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki — dodano.

Quiz o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Za co można dostać mandat na stoku?

Chociaż może się wydawać, że jazda na nartach jest tylko niewinną zabawą — przebywanie na stoku wiąże się z zasadami, których należy bezwzględnie przestrzegać, inaczej można narazić się na wysoki mandat. Za jazdę na narach bądź snowboardzie pod wpływem alkoholu, bądź narkotyków grozi mandat karny o wysokości 5 tysięcy złotych.

Mandat można także otrzymać, jeśli osoba poniżej 16 roku życia jeździ na nartach lub desce bez kasku. Młodzież ma bezwzględny obowiązek poruszania się po stoku w takiej ochronie. Za brak rodzic bądź opiekun prawny może zapłacić od 20 do 500 złotych grzywny, a jeśli sprawa trafi do sądu, kara finansowa może wzrosnąć do 5 tysięcy złotych. Policja przypomina także o stosowaniu się na stoku narciarskim do Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, która zawiera wszystkich wskazówki na temat tego, jak odpowiednio zachować się w takim miejscu.

Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

  • 1. Wzgląd na inne osoby. Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
  • 2. Panowanie nad szybkością. Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
  • 3. Wybór kierunku jazdy. Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
  • 4. Wyprzedzanie. Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
  • 5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy. Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
  • 6. Zatrzymanie się. Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.
  • 7. Podchodzenie i schodzenie. Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
  • 8. Przestrzeganie znaków narciarskich. Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  • 9. Zachowanie w razie wypadku. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
  • 10. Stwierdzenie tożsamości. Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.

Policjanci na nartach dbają o porządek na stokach narciarskich podczas ferii zimowych:

Udawali policjantów, żeby włamać się do domu. Są powiązani z kibolami