Niedźwiedź

i

Autor: Byrdyak, Freepik

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Ciepła aura w Tatrach wybudziła niedźwiedzie z zimowego snu. Czy to dla nich bezpieczne?

2023-12-30 8:19

Pogodowa huśtawka w Tatrach — raz mamy mróz, a raz dodatnie temperatury — może obudzić niedźwiedzie z zimowego snu, które mogą później przemierzać lasy w poszukiwaniu pokarmu. Zapytaliśmy Tatrzański Park Narodowy, czy takie sytuacje są bezpieczne dla podhalańskich misiów i czy możliwe jest, aby zwierzęta przeżyły zimę, bez zapadania w letarg.

Tatry. Dodatnie temperatury budzą niedźwiedzie z zimowego snu

Takiej pogody w grudniu na Podhalu nie było od dawna. Po długim okresie pełnym śniegu, pod koniec roku nastał czas poważnego ocieplenia. Hałdy śniegu, które do tej pory zalegały w Tatrach, zaczęły topnieć w oczach. Nie jest to dobra wiadomość ani dla narciarzy, planujących szusowanie na zaśnieżonych stokach, ani dla zwierząt, które żyją w górach. Ze względu na pogodę tatrzańskie niedźwiedzie zaczęły budzić się z zimowego snu. Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego wyjaśnia, czy takie sytuacje się często zdarzają i czy są dla misiów niebezpieczne.

— Generalnie to jest tak, że niedźwiedzie przeczekują te najgorsze okresy, to znaczy, że nie zapadają w hibernację, jak świstaki, tylko w sen zimowy. To jest rodzaj czuwania, kiedy pozostają uśpione, ale wciąż wiedzą, co się dookoła nich dzieje. Jeśli zdarzy się taki epizod, jak teraz, czyli mamy dodatnią temperaturę, a śnieg topnieje w oczach, wówczas starają się wykorzystywać sytuację i uzupełniać zapasy tłuszczu przed tą właściwą zimą, która z pewnością nadejdzie — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. — Świstak podczas hibernacji obniża temperaturę ciała do kilku stopni i jest w stanie odrętwienia przez kilka miesięcy. Niedźwiedź ma dużo płytszy spoczynek, temperatura spada tylko o kilka stopni i nie jest rzadkością takie wybudzenie się nawet w środku zimy, a później wracają do swoich gawr — dodał Zając.

QUIZ: Sylwestrowe zwyczaje dookoła świata

Pytanie 1 z 15
W jakim kraju zjada się 12 winogron na szczęście wraz z wybiciem północy?

Czy niedźwiedzie mogą nie zapadać w sen zimowy?

Pojawia się pytanie, czy jeśli w Tatrach będzie utrzymywać się słoneczna aura, niedźwiedzie mogą nie zapadać w sen zimowy? Jak informuje nas przedstawiciel Tatrzańskiego Parku Narodowego, technicznie misie nie potrzebują przesypiać zimy, jednak jest to wpisane w ich życie. Nie ma także obaw o to, że zwierzęta nie będą mieć przestrzeni do tego, aby w zimowy letarg zapaść. Już na przełomie 2023 i 2024 na Podhale ma wrócić ochłodzenie i ujemne temperatury. Na wysokości ok. 2000 metrów termometry mają wskazać do -6 st. C.

— Te epizody z ociepleniem nie są niczym niezwykłym. Zdarzało się już dawniej, że czasem wiał halny, który przez kilka dni podniósł temperaturę i niedźwiedzie też stawały się bardziej aktywne. Także jest to rzecz nieco wkodowana w ich życiorys i dostosowują się do otoczenia — powiedział Tomasz Zając. — Nawet jeżeli będzie ciepła zima, to gdzieś te ujemne temperatury się pojawią, więc będzie czas, który niedźwiedzie wykorzystają na zapadnięcie w sen zimowy — dodał przedstawiciel TPN.

Aktywne święta w Tatrach. Narciarze opanowali Polanę Szymoszkową:

Przepowiednia jasnowidza Jackowskiego na 2024 rok. Mówi o kryzysie i niepewnym czteroleciu