Małopolskie miasta z najmłodszymi mieszkańcami. Niewielkie miejscowości deklasują Kraków
Analizując zagadnienia dotyczące wieku ludności w Małopolsce można posługiwać się wieloma danymi, takimi jak mediana wieku. Jeśli chcemy jednak sprawdzić, które miasta w Małopolsce dysponują najwyższym odsetkiem młodych mieszkańców należy skierować swoją uwagę na dane dotyczące ludności w wieku przedprodukcyjnym, czyli mieszkańców w grupie wiekowej od 0 do 17 lat. Patrząc na najświeższe dane GUS i Urzędu Statystycznego w Krakowie z 2023 roku (niektóre dane z roku 2024 wciąż są opracowywane), Małopolska jest jednym z tych województw, które, jak podaje Małopolskie Obserwatorium Rozwoju Regionalnego – cechuje się wysoką rodnością (28 tys.) i stosunkowo niską umieralnością (33 tys.). Mimo ujemnego przyrostu naturalnego to wynik korzystny na tle innych jednostek tego typu.
Zgodnie z danymi prezentowanymi przez Urząd Statystyczny w Krakowie w publikacji „Stan i ruch ludności w województwie małopolskim w 2023 roku”, 19,2 proc. mieszkańców Małopolski stanowią osoby w wieku przedprodukcyjnym. Z kolei 59,4 proc. to osoby w wieku produkcyjnym, a 21,4 proc. mieszkańcy w wieku poprodukcyjnym. Co ciekawe, stosunkowo wyższy procent osób w wieku przedprodukcyjnym notuje się w małopolskich wsiach (21,2 proc.). W przypadku miast wynik ten wynosi zaledwie 17,0 proc. Mimo to, w Małopolsce wciąż spada liczba osób w wieku 0-17 lat, choć i tak to wynik wyższy, niż w przypadku całego kraju.
W 2023 r. liczba ludności w wieku przedprodukcyjnym wyniosła 658,0 tys. osób i w porównaniu z poprzednim rokiem spadła o 0,7%. Udział tej grupy ekonomicznej w ogólnej zbiorowości wyniósł 19,2% (w kraju – 18,2%). W miastach udział ten był niższy niż na wsi o 4,2 p. proc. i wyniósł 17,0% - podaje Urząd Statystyczny w Krakowie.

Analogicznie w województwie małopolskim notuje się wzrost osób w wieku poprodukcyjnym (65 lat i więcej dla mężczyzn, 60 lat i więcej dla kobiet). W 2023 roku było to 734,2 tys. osób, czyli o 1,8 proc. więcej w porównaniu do 2022 roku. Dwa lata temu w regionie mieszkało 3,429 mln osób. W Małopolsce wzrasta również mediana wieku. W 2023 roku wynosiła 41,2 lat (w Polsce – 42,8 lat), a w 2022 roku – 40,7 lat.
Co istotne, mieszkańcy małopolskich wsi są młodsi od mieszkańców małopolskich miast. Przeciętny wiek na wsi w Małopolsce wyniósł 40,1 lat, a w miastach – 42,3 lat.
Które miasto w Małopolsce ma najstarszych mieszkańców? Posługując się medianą wieku wskażemy na Tarnów (46,1 lat). W przypadku najmłodszych mieszkańców Małopolski wyróżnimy powiat limanowski (37,6 lat). Które miasta w Małopolsce mają najmłodszych mieszkańców? Zestawienie to znajdziecie w przygotowanej galerii. Powstała ona na bazie danych GUS zamieszczonych w serwisie „Polska w Liczbach” i odnosi się do populacji w wieku przedprodukcyjnym (0-17 lat) w miastach Małopolski.