Małopolskie miasta z najwyższym przyrostem naturalnym. Rodzi się tam najwięcej dzieci
Zanim sprawdzimy, które miasta w Małopolsce mogą pochwalić się najwyższym przyrostem naturalnym, sprawdźmy, co kryje się pod tym odnoszącym się do statystyki pojęciem. W największym skrócie, zgodnie z Głównym Urzędem Statystycznym, przyrost naturalny to z definicji różnica między liczbą urodzeń żywych, a liczbą zgonów w danym okresie. Czym jest zatem współczynnik przyrostu naturalnego? To stosunek różnicy między liczbą urodzeń żywych i liczbą zgonów do liczby ludności w połowie badanego okresu lub do średniego stanu ludności w tym okresie, wyrażany w promilach, tj. na 1000 ludności.
Istnieje jeszcze pojęcie przyrostu rzeczywistego ludności. Jak podaje GUS, jest to suma przyrostu naturalnego oraz salda migracji wewnętrznych i zagranicznych (stałych, a także czasowych). W których miastach w Małopolsce przyrost naturalny jest najwyższy? Dla wielu osób zaskoczeniem może być odległe miejsce Krakowa. W 2005 roku, zgodnie z danymi Urzędu Statystycznego w Krakowie przyrost naturalny w mieście wynosił -0,8. W 2010 roku: 1,0, z kolei w 2016 roku – 2,2. W 2023 roku było to -0,5.
Są oczywiście miasta, gdzie wyniki są znacznie gorsze. Zgodnie z danymi serwisu „Polska w Liczbach” w 2023 roku w Małopolsce te miasta cechował najniższy przyrost naturalny:
- Bukowno: -10,0
- Słomniki: -9,1
- Brzeszcze, Trzebinia: -8,8
- Oświęcim: -8,0
- Chrzanów: -7,7
- Krynica-Zdrój, Andrychów: -7,1
- Szczawnica: -7,0
- Gorlice: -6,9
- Muszyna: -6,5
- Książ Wielki: -6,4

Gdzie w Małopolsce przyrost naturalny jest najwyższy? W których miastach województwa małopolskiego statystycznie rodzi się najwięcej dzieci? Sprawdźcie w galerii przygotowanej na bazie danych serwisu „Polska w Liczbach”.