Wiadomości

Ten dzień wstrząsnął światem. Takie były reakcje wiernych na śmierć papieża Jana Pawła II [GALERIA]

2025-04-02 15:28

„Pozwólcie mi iść do domu Ojca” – powiedział papież Jan Paweł II na kilka godzin przed swoją śmiercią. Osobisty lekarz papieski Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Ojca Świętego o godzinie 21:37. Papież zmarł 2 kwietnia 2005 roku, po zakończeniu Apelu jasnogórskiego, w pierwszą sobotę miesiąca i wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, w 9666. dniu trwającego 26 lat pontyfikatu. Przekazana przez Watykan smutna wiadomość wstrząsnęła całym światem. Miliony wiernych pogrążyły się w smutku i rozpaczy. Jak wyglądał tamten dzień? Sprawdźcie w naszej galerii.

Tego dnia zapłakały miliony wiernych. Śmierć papieża Jana Pawła II wstrząsnęła całym światem

Papież Jana Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Na placu św. Piotra zapadła głęboka cisza, kiedy Watykan przekazał oficjalną informację o śmierci Ojca Świętego. Jednak nie trwała ona długo, gdyż po chwili rozległy się rzewne płacze i krzyki. Ludzie padali sobie w ramiona i pocieszali się wzajemnie. Nikt nie mógł powstrzymać się tego wieczoru od łez. Nie ustawały też modlitwy. Wielka żałoba, jakiej świat nie widział od dekad, opanowała Rzym. Nie inaczej było w innych miastach. Ludzie gromadzili się w kościołach i na placach w Krakowie, Warszawie, Buenos Aires, Manili czy Nowym Jorku. Zapalali świece, śpiewali pieśni religijne, modlili się, wspominali papieża, nie mogąc uwierzyć w to, co przed momentem usłyszeli.

W ojczyźnie Jana Pawła II rozbrzmiewały dzwony, a mieszkańcy miast i wsi pogrążali się w rozpaczy i wspólnej modlitwie. W oknach tysięcy domów w całej Polsce zapłonęły świece. Wiele osób udało się do kościołów, gdzie czuwało do późnych godzin nocnych, a nawet do rana. Tego wieczoru zmieniło się też oblicze polskiej telewizji. Wszystkie programy, filmy i seriale zostały przerwane. Na każdym kanale przekazywano tragiczną wiadomość.

Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Jego dzieciństwo i młodość były naznaczone wieloma tragicznymi wydarzeniami, w tym doświadczeniem II wojny światowej i komunizmu. W młodym wieku stracił rodziców, a także brata. Po wybuchu wojny pracował fizycznie, co pozwoliło mu uniknąć wywózki na roboty do Niemiec. Po przyjęciu święceń kapłańskich stał się rozpoznawalnym duszpasterzem i intelektualistom. Poza posługą kapłańską, zajmował się twórczością poetycką i dramaturgiczną.

Przełomowym momentem dla Karola Wojtyły, a także dla Polaków, był jego wybór na papieża, którego 16 października 1978 roku dokonało drugie zgromadzenie kardynałów, po śmierci Jana Pawła I, zmarłego zaledwie po 30 dniach pontyfikatu. Karol Wojtyła przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika. Jego wybór na papieża miał niezwykle istotny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej i Azji w latach 80. i 90. XX wieku. W Polsce stał się symbolem walki z komunizmem. Dzięki podjętym przezeń działaniom nastąpiły przemiany demokratyczne w krajach bloku wschodniego. Jego celem była też transformacja i zmiana wizerunku Kościoła katolickiego, w tym jego otwarcie na wyznawców innych religii. Jan Paweł II był papieżem dialogu, pojednania i nadziei. Podczas swojego pontyfikatu odwiedził aż 129 państw, co uczyniło go najczęściej podróżującym światowym przywódcą w historii.

Kraków Radio ESKA Google News

Tak wierni zareagowali na śmierć papieża Jana Pawła II [GALERIA]

Jak dobrze pamiętasz życie św. Jana Pawła II? Sprawdź się w naszym quizie o papieżu Polaku
Pytanie 1 z 12
Kiedy urodził się Karol Wojtyła?
KRDYNAŁ DZIWISZ WSPOMINA JANA PAWŁA II