Ciekawostki

Małopolska wieś słynie z produkcji piwa. Zachwycał się nim Jan III Sobieski [GALERIA]

2024-10-01 15:29

Tenczynek to małopolska wieś, która może pochwalić się bogatą historią sięgającą epoki średniowiecza. Miejscowość ta od wieków słynęła z produkcji piwa, którym podobno zachwycał się sam król Jan III Sobieski, który miał gościć w tamtejszych włościach wracając z wyprawy wiedeńskiej. Tenczynek to również dawny ośrodek górnictwa węglowego, o którym wzmiankowano jeszcze w XVII wieku. Poznajcie historię wyjątkowej miejscowości w przygotowanej galerii.

Tenczynek w Małopolsce słynie z produkcji piwa. Zachwycał się nim sam król

Tenczynek to licząca niespełna 4 tys. mieszkańców wieś położona w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice. Pierwsze wzmianki o Tenczynku pochodzą jeszcze z XIV wieku, z 1319 roku, kiedy rozpoczęto tam karczowanie lasu. Powstanie osady jest nierozerwalnie związane z położonym w pobliżu Zamkiem Tenczyn, należącym niegdyś do systemu tzw. Orlich Gniazd. Warownię wybudowano w 1308 roku. Ziemię tę miał otrzymać od króla Władysława II Jagiełły wojewoda krakowski herbu Topór. Początkowo wieś zwano Tenczynem Małym. W XVI wieku była częścią powiatu proszowickiego w województwie krakowskim. W pracy „Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku” wydanej na łamach Polskiej Akademii Nauk pod red. Stanisława Trawkowskiego i Małgorzaty Wilskiej czytamy, że wieś Tenczynek należała wówczas do Gabriela, Andrzeja i Jana Magnusa Tęczyńskich – ówczesnych wojewodziców krakowskich. Historia małopolskiego Tenczynka nierozerwalnie wiąże się z warzeniem piwa. Pierwsze wzmianki o browarze w Tenczynku pochodzą bowiem sprzed 1553 roku.

W galerii poniżej możecie zobaczyć zabytki wsi Tenczynek oraz pobliski Zamek Tenczyn w Rudnie.

Historia browaru w Tenczynku jest niezwykle burzliwa. Jak pisze Kacper Groń w tekście dotyczącym historii browaru Tenczynek, browar spłonął w wyniku szwedzkiego najazdu w 1655 roku, po czym został odbudowany. Jedna z legend głosi, że tamtejszego piwa kosztował sam król Jan III Sobieski wracający z wyprawy wiedeńskiej. Zdarzenie to ma upamiętniać kamienna tablica ufundowana w 1933 roku. Jak czytamy, w 1720 roku wieś strawił pożar, który objął również budynek browaru, który ostatecznie podupadł w XVIII wieku, a w połowie kolejnego był już zrujnowany, podobnie jak w czasach II wojny światowej. Na łamach serwisu Kierunekspożywczy.pl czytamy, że produkcję piwa w Tenczynku wznowiono w 2015 roku. Co ciekawe, Tenczynek stanowi również dawny ośrodek górnictwa węglowego. Wzmianki o nim sięgają jeszcze 1627 roku.

Małopolska. Co można zobaczyć we wsi Tenczynek?

Tenczynek to oczywiście nie tylko piwo. We wsi znajdziemy liczne zabytki, takie jak kościół św. Katarzyny, wzmiankowany już w 1598 roku, a także zabytkowy dom położony przy ul. Chłopickiego 23. W Tenczynku znajduje się również Brama Zwierzyniecka, neogotycki zabytek z II połowy XIX wieku. Na miejscu zobaczymy również dawne kamieniołomy, co ułatwi geologiczna ścieżka turystyczno-dydaktyczna wytyczona przez Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych. Małopolski Tenczynek to również liczne stawy – Grzebienny, Papki, Wroński czy Rzeczki. Przez miejscowość przebiegają również szlaki turystyczne przez Niedźwiedzią Górę i Bukową Górę do Czernichowa.

QUIZ. Turystyczne skarby w Małopolsce. Znasz te zabytki wpisane na listę UNESCO?

Pytanie 1 z 8
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Stare Miasto w Krakowie
Express Biedrzyckiej 01.10 - Wstęp