Jakie urządzenia wykorzystano w badaniach?
W krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej działa łącznie ponad 800 laboratoriów. Na 16 wydziałach oraz w jednostkach pozawydziałowych naukowcy pracują na co dzień z unikatową, często w skali kraju czy Europy, aparaturą.
Z okazji Tłustego Czwartku pracownicy i studenci AGH wykorzystując zaplecze laboratoryjne AGH zbadali pączki. Do analizy wykorzystano między innymi mikroskopy, tomografy, rozdrabniarki czy skaning laserowy.
Uczelniane laboratoria pozwalają na wykonywanie badań na zlecenie przemysłu, branży energetycznej, motoryzacyjnej czy lotniczej.
Pracowniami, które wykonują badania unikatowe w skali kraju jest między innymi Międzynarodowe Centrum Mikroskopii Elektronowej dla Inżynierii Materiałowej działające przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.
W tej jednostce znajduje się jeden z najpotężniejszych na świecie mikroskopów elektronowych analitycznych Titan Cubed. Urządzenie to służy do mikroanalizy w skali atomowej, a w tym roku wyjątkowo już po raz drugi dostęp do tej pracowni można było wylicytować na aukcji WOŚP.
Niecodzienne badania pączka zostały wykonane miedzy innymi w: Laboratorium Mikro i Nano Tomografii (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej), Laboratorium Geochemii Organicznej i Badań Środowiskowych (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska), Laboratorium Badań Strukturalnych i Właściwości Mechanicznych (Wydział Metali Nieżelaznych), Laboratorium Tomografii Komputerowej (Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami), Laboratorium Analizy Biomarkerów (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji).