Podróże

To dawna wieś łemkowska w Małopolsce. Kiedyś należała do prałata [GALERIA]

Na mapie Małopolski znajduje się wiele niezwykle urokliwych małych miejscowości, które stanowią nie lada gratkę zarówno dla turystów, jak i pasjonatów historii. Jedną z nich jest bez wątpienia dawna wieś łemkowska Bielanka, położona w powicie gorlickim, w gminie Gorlice. Na początku XIV wieku ziemie gorlickie, na których w XV wieku powstała wieś, należały do rycerzy z rodu Gładyszów, którzy cieszyli się względami króla Kazimierza Wielkiego. Natomiast pod koniec XVIII wieku Bielankę nabył ksiądz Jan Bochniewicz, prałat gnieźnieński, który w 1808 roku przekazał ją swym siostrom i siostrzeńcom. Najcenniejszym zabytkiem we wsi jest dawna greckokatolicka cerkiew Opieki Matki Bożej z drugiej połowy XVIII wieku. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Bielanka to dawna wieś łemkowska w Małopolsce. Kiedyś była własnością prałata

Bielanka jest jedną z najpiękniejszych wsi w województwie małopolskim. Znajduje się w powiecie gorlickim, w gminie Gorlice. Ta malownicza miejscowość graniczy od północy z Szymbarkiem, od południowego wschodu z Leszczynami, a od południowego zachodu z Łosiem. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021, na którego dane powołuje się portal Polska w Liczbach, w Bielance mieszkają 172 osoby, z czego 49,4 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 50,6 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Pierwsze wzmianki o Bielance pochodzą z początku XIV wieku. Wówczas rycerz Paweł Gładysz i jego syn Jan byli właścicielami terenów gorlickich. W październiku 1359 roku król Kazimierz Wielki przekazał w Sączu Janowi, za zasługi rycerskie, tereny po obu stronach rzeki Zdyni Wielkiej i Zdyni Małej, a także cały las po obu brzegach rzeki Ropy, aby tam mógł tam zakładać wsie na prawie magdeburskim. W XV wieku Bielankę założył potomek wspomnianych rycerzy – Jan Gładysz herbu gryf. Lokacja została przeprowadzona na prawie wołoskim u stóp Miejskiej Góry, Bartniej Góry oraz północno-zachodnich ramion Magury Małastowskiej. Wieś należała do Gładyszów do XVII wieku, później przejęli ją Strońscy, później Siedleccy i Bronikowscy.

W drugiej połowie XVIII wieku, po przemarszach konfederatów barskich pod dowództwem Kazimierza Pułaskiego i wkroczeniu do Rzeczypospolitej wojsk zaborców, w 1773 roku w Bielance wybudowano cerkiew greckokatolicką Opieki Bogurodzicy (obecnie cerkiew Opieki Matki Bożej). Świątynia została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego i jest częścią Szlaku Architektury Dawnej w Małopolsce. Pod koniec XVIII wieku Bielankę nabył ksiądz Jan Bochniewicz, prałat gnieźnieński. W 1808 roku przekazał on klucz szymbarski na własność swym siostrom i siostrzeńcom.

Warto odnotować, że w 2012 roku w Bielance rozpoczęto budowę nowej murowanej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem Opieki Matki Bożej i Poczajowskiej Ikony Matki Bożej. Świątynia została oddana do użytku w 2014 roku.

Tak wygląda wieś Bielanka w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne nagrobki na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie