Podróże

To dawna wieś rycerska w Małopolsce. Znajduje się w niej słynny kamieniołom [GALERIA]

2024-10-25 17:03

Małopolska jest uznawana za najbardziej barwny obszar w naszym kraju. Na mapie województwa znajduje się wiele pięknych małych miejscowości, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Jedną z nich jest dawna wieś rycerska Męcina, położona w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa. Można w niej zobaczyć mnóstwo zabytków, m.in. kościół pw. św. Antoniego z końca XVII wieku czy kapliczkę z XVII wieku w przysiółku Miczaki. Jednym z najsłynniejszych obiektów w miejscowości jest kamieniołom, w którym przez lata wydobywano piaskowiec męciński. Jak wygląda to niezwykłe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Męcina to dawna wieś rycerska na mapie Małopolski. Znajduje się w niej słynny kamieniołom

Męcina jest jedną z najciekawszych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie limanowskim, w gminie Limanowa, u podnóży Pasma Łososińskiego i grzbietu Litacza, w środkowym biegu potoku Smolnik, dopływu Dunajca. Najbliższymi miastami w jej otoczeniu są Limanowa, Nowy Sącz i Stary Sącz. Mieszkają w niej, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, 3 502 osoby, z czego 50,4 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 49,6 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

W Męcinie znajduje się kamieniołom, z którego przez lata wydobywano piaskowiec męciński, sprzedawany pod nazwą handlową Męcina Królewska. Nie wiadomo, kiedy rozpoczęto jego eksploatację. W czasach II Rzeczypospolitej był wydobywany na potrzeby lokalne. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej kamieniołom przejęły Kopalnie Surowców Drogowych w Krakowie. Później stał się własnością Kopalni Odkrywkowych Surowców Drogowych w Rudawie. W okresie transformacji ustrojowej był nieczynny. Na początku XXI wieku kupiła go prywatna firma.

Warto odnotować, że Męcina zyskała również ogólnopolski i światowy rozgłos za sprawą powojennej wytwórni kijów hokejowych Bronisława Smolenia.

Męcina powstała jako wieś rycerska na początku XIV wieku. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą ze świętopietrza z 1326 roku i dotyczą miejscowej parafii. Jednym z najważniejszych zabytków we wsi jest kościół parafialny pw. św. Antoniego z końca XVII wieku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego i będący częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce. Co ciekawe, pomiędzy Męciną a Pisarzową, podczas wykopalisk archeologicznych, odkryto cmentarzyska urnowe z czasów kultury łużyckiej, trwającej na ziemiach polskich w okresie 1300-400 r. p.n.e.

Tak wygląda Męcina, dawna wieś rycerska w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz. Kultowe miejsca w Małopolsce. Rozpoznasz je na zdjęciach?

Pytanie 1 z 9
1. Na tym zdjęciu widzimy:
Kopalnia Soli Wieliczka
Pamiątki z Krakowa
Listen on Spreaker.