Podróże

To jedna z najciekawszych wsi w Małopolsce. Kiedyś rozdzielono ją na dwie połowy [GALERIA]

2024-12-15 15:00

Małopolska jest niezwykłym regionem na mapie naszego kraju. Województwo jest powszechnie uznawane za kolebkę turystyki, a wpływają na to między innymi piękne zabytki, od których aż roi się na jego obszarze. Rozgłosu dodaje mu również historia, która nierzadko bywała burzliwa. Wiele ciekawych dla pasjonatów dziejów wydarzeń rozegrało się w niewielkich miejscowościach. Do takich niewątpliwie należy zaliczyć wieś Rozdziele, położoną w powiecie gorlickim, w ginie Lipinki. Jej nazwa wzięła się od rozdzielenia, przeprowadzonego przez mieszkańców, których wyznania różniły się od siebie i stały się kością niezgody. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Rozdziele to dawna łemkowska wieś w Małopolsce. Powstała w wyniku rozdzielnia

Rozdziele jest jedną z najpiękniejszych wsi na mapie województwa małopolskiego. Jest położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Lipinki. Jej integralnymi częściami są Niżny Koniec oraz Wyżny Koniec. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na który powołuje się portal Polska w Liczbach, w miejscowości mieszkają 244 osoby, z czego 50,4 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 49,6 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.

Według jednej ze znanych wersji wieś Rodziele wzięła swoją nazwę od rozdzielenia, do którego doszło w Lipinkach, miejscowości założonej w 1363 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Z jej południowej części, zasiedlonej przez Wołochów, powstało Rozdziele. Miało to związek z przepychankami mieszkańców różnych wyznań, którzy nie żyli ze sobą w zgodzie i doprowadzili do rozdzielenia wsi na dwie połowy.

Rozdziele jest niezwykle malowniczą miejscowością, w której znajduje się wiele wspaniałych zabytków. Trzy z nich zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Są to: drewniana cerkiew prawosławna pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy z 1756 roku, którą do Rozdziela w 1985 roku z Serednicy w powiecie bieszczadzkimi; murowana cerkiew greckokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1786 roku, cechująca się nietypową dla zachodniej Łemkowszczyzny architekturą i pełniąca obecnie kościoła rzymskokatolickiego; a także cmentarz wojenny nr 85 z I wojny światowej.

Tak wygląda wieś Rozdziele w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Quiz o gwarze krakowskiej. Nie bądź ciućmok i rozwiąż nasz test! Akuratny wynik to 10 punktów
Pytanie 1 z 15
Zaczynamy. Bandzioch - co to za część ciała?
Najpiękniejsze kamienice w Krakowie