Ciekawostki

To małopolskie miasto było kiedyś wsią. Jego mieszkańcy służyli księżom z Krakowa [GALERIA]

2024-10-19 16:56

W bliskim sąsiedztwie Krakowa znajduje się niewielkie miasto, które kiedyś było wsią. Świątniki Górne są oddalone od stolicy Małopolski o zaledwie 18 kilometrów. Zajmują powierzchnię 4,4 km kw., a ich populacja, według danych GUS, wynosi 2408 osób. Świątniki Górne uzyskały prawa miejskie w 1997 roku. Jednak od początku swojego istnienia, czyli XI wieku, kiedy były osadą, ich historia była związana z Krakowem. Mieszkańcy tamtych terenów, należących do kapituły katedry krakowskiej, mieli obowiązek służenia duchowieństwu. Jak wygląda to małopolskie miasto? Sprawdźcie w naszej galerii.

Miasto Świątniki Górne było kiedyś wsią. Jego historia jest mocno związana z Krakowem

Świątniki Górne to jedno z najmniejszych miast w województwie małopolskim. Znajdują się w powiecie krakowskim, w gminie miejsko-wiejskiej Świątniki Górne, której są siedzibą. Prawa miejskie uzyskały w 1997 roku roku. W latach 1975-1998 należały administracyjnie do województwa krakowskiego. To wyjątkowo urokliwe miasto jest położone na Pogórzu Wielickim i stanowi lokalny ośrodek usługowy, którym jest drobny przemysł metalowy. Jest znane z rzemiosła ślusarskiego. Miejscowi zajmują się nie tylko produkcją kłódek, ale również artystycznych wyrobów ślusarskich.

Najciekawszym zabytkiem w Światnikach Górnych jest rzymskokatolicki kościół św. Stanisława mieszczący się przy ulicy księdza Stanisława Koniecznego. Budynek wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.

Pierwsze wzmianki o Świątnikach Górnych pochodzą z XI wieku. Wówczas były one osadą służebną, będącą własnością kapituły katedry krakowskiej. Jej wybrani mieszkańcy byli zobowiązani do służby w katedrze w Krakowie. Do ich zadań należała przede wszystkim służba kościelna, w tym pilnowanie porządku w świątyni, dzwonienie dzwonem Zygmunta w wyznaczonym przez duchownych czasie czy oprowadzanie zwiedzających po katedrze i kryptach. Pierwszy zachowany zapis o Świątnikach Górnych znajduje się w dziele Liber beneficiorum XV-wiecznego kronikarza Jana Długosza. Wspomina on o podziale ówczesnej wsi na dwanaście gospodarstw, mających obowiązek służebny, który jednocześnie dawał zwolnienie od pańszczyzny oraz przebiegu granic.

Tak wyglądają Świątniki Górne, jedno z najmniejszych miast w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki
Małopolska Noc Naukowców 2024 w Krakowie na AGH i Uniwersytecie Rolniczym
Listen on Spreaker.