Spis treści
- Warunki w Tatrach bardzo dobre. TPN ostrzega przed zatorami i zamkniętymi szlakami
- To najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach według AI. Orla Perć nie jest dla każdego
- Jaka trasa prowadzi na Orlą Perć?
Warunki w Tatrach bardzo dobre. TPN ostrzega przed zatorami i zamkniętymi szlakami
Lato w Tatrach to wyjątkowy czas. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są wręcz idealne. Długie i ciepłe dni wręcz zachęcają do podejmowania wędrówek górskim szlakiem. Turyści i turystki, którzy planują w najbliższym czasie wyprawę w Tatry muszą się jednak liczyć w utrudnieniami. Jak poinformował sam Tatrzański Park Narodowy na popularnych szlakach jest obecnie tak wiele osób, że dochodzi na nich do zatorów. Podczas okres wakacyjny to także czas, kiedy w górach przeprowadzane są remonty. Część ścieżek może być czasowo zamknięta.
— W Tatrach panuje bardzo duży ruch turystyczny — w miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia tworzą się zatory, co wydłuży czas trwania wycieczki. Na niektórych odcinkach szlaków, zwłaszcza w partiach leśnych, jest miejscami mokro i błotniście. W Dolinie Kościeliskiej oraz na odcinku Drogi pod Reglami pomiędzy wylotem Doliny Małej Łąki a Kirami, trwają prace związane z budową kanalizacji oraz z remontem nawierzchni. Przechodząc przez te miejsca, należy zachować szczególną ostrożność. Od 16 lipca do odwołania prowadzone są prace remontowe na odcinku niebieskiego szlaku od rozstaju nad Kuźnicami (kierującego na Nosalową Przełęcz lub Boczań) przez Boczań i Przełęcz Między Kopami na Halę Gąsienicową. Szlak pozostaje otwarty, ale mogą występować utrudnienia — przekazał Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym.
To najbardziej niebezpieczny szlak w Tatrach według AI. Orla Perć nie jest dla każdego
Wędrówki górskie cieszą się w Polsce dużą popularnością. Warto jednak pamiętać, że niektóre trasy są bardzo wymagające i potrzebują odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia. Tatrzański Park Narodowy i ratownicy TOPR co roku przypominają turystom i turystkom o konieczności rozsądnego wyboru szlaku. Mimo tych apeli, nadal dochodzi do sytuacji, w których osoby przeceniają swoje siły i potrzebują pomocy przy zejściu ze szlaku. Zapytaliśmy sztucznej inteligencji, który szlak w Tatrach jest najbardziej niebezpieczny. AI wskazała na Orlą Perć. To znana trasa, która wsławiła się bardzo wysokim stopniem zaawansowania. Aby podjąć wędrówkę tym szlakiem, należy posiadać dużo wiedzy i doświadczenia. Przed Orlą Percią ostrzegają nawet toprowcy i przyrodnicy TPN. Szacuje się, że od momentu utworzenia szlaku zginęło na nim ponad 140 osób.
— Po polskiej stronie Tatr to na pewno numerem jeden jest Orla Parć. Z tego względu, że to szlak bardzo długi, wyposażony w dużą liczbę łańcuchów, klamer i drabinek. Przebiega także na wysokości, co stwarza niebezpieczeństwa. Można się potknąć, poślizgnąć i spaść — powiedział nam Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego. — To dla turystów bez doświadczenia wspinaczkowego bardzo trudny szlak. Wymaga to obycia z ekspozycją, dobrej kondycji, a nawet siły. Poza tym odpowiednie obuwie i sprzęt. Wobec tego może zrobić się groźnie, zwłaszcza, jak spadnie deszcz, a nawet niewielki sprawia, że te skały są naprawdę śliskie i łatwo o wypadek — dodał Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Jaka trasa prowadzi na Orlą Perć?
Trasa na Orlą Perć zaczyna się najczęściej na Zawracie (dojście z Doliny Gąsienicowej lub Doliny Pięciu Stawów), skąd wiedzie przez Mały Kozi Wierch, Kozią Przełęcz, Kozi Wierch (najwyższy punkt szlaku, 2291 m n.p.m.), Granaty i kończy się na Przełęczy Krzyżne. Przejście całego odcinka zajmuje ok. 6–8 godzin. Można też pokonać krótsze fragmenty, np. tylko Zawrat–Kozi Wierch lub Granaty–Krzyżne. Wędrówka po Orlej Perci to jednak nie tylko wyzwanie techniczne, ale także niesamowite widoki. Z grani rozciągają się panoramy na Dolinę Gąsienicową, Pięciu Stawów oraz Tatry Wysokie. Zobaczcie w naszej galerii poniżej, jakie widoki rozciągają się ze szlaku na Orlą Perć.