Wiadomości

To najdłuższa autostrada w Polsce. Rząd planuje przejąć jej kluczowy odcinek

2024-10-07 18:17

Najdłuższa autostrada w Polsce posiada 667 km długości i prowadzi z zachodu na wschód przez południową Polskę, wzdłuż Sudetów i Karpat. Mowa o autostradzie A4, która w konkursie długości wygrywa z autostradą A1 o ponad 80 km. Druga z dróg szybkiego ruchu ma 584 km i łączy ze sobą północ i południe. W najbliższym czasie autostradę A4 czekają istotne zmiany. Jej kluczowy odcinek trafi w ręce państwa. Jak wygląda ta trasa? Jaka jest jej historia? Sprawdźcie w naszym materiale.

Autostrada A4 jest najdłuższa w Polsce. Łączy zachód i wschód

Autostrada A4 jest najdłuższą drogą szybkiego ruchu przebiegającą przez nasz kraj. Ma 667 km długości i prowadzi z zachodu na wschód przez południową Polskę, prowadząc wzdłuż Sudetów i Karpat. Należy do III do III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego. Kontynuuje bieg niemieckiej autostrady A4 z Drezna, przebiegając na terenie Polski od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach koło Zgorzelca poprzez Bolesławiec, Legnicę, Wrocław, Opole, Gliwice, Katowice, Jaworzno, Kraków, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Jarosław do przejścia granicznego z Ukrainą Korczowa – Krakowiec. Autostrada A4 przebiega przez pięć województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie oraz podkarpackie. Jest dłuższa od autostrady A1 o ponad 80 km.

Autostrada A4 łączy się z kilkoma ważnymi drogami na terenie Polski. W okolicy Bolesławca (węzeł Krzyżowa) z autostradą A18, która prowadzi do dranicy z Niemcami w Olszynie (kierunek Berlin), na węźle Legnica Południe z drogą ekspresową S3, na węźle Wrocław Południe z autostradą A8 (Autostradowa Obwodnica Wrocławia), na węźle Gliwice Sośnica z autostradą A1 (Rusocin – Gorzyczki), na węźle Katowice Murckowska z drogą krajową nr 86, a na węzłach Zgorzelec, Krzywa, Kraków Wielicka, Jarosław Zachód oraz Korczowa z drogą krajową nr 94. Od 2000 roku stanowi część drogi krajowej nr 4, a od 2016 roku jest z nią tożsama.

Historia autostrady A4 sięga lat 30. XX wieku. Drogą zaczęli budować Niemcy

Początki autostrady A4 sięgają lat 30. XX wieku. W okresie III Rzeczy została wytyczona trasa Berlin – Bytom w postaci dwóch odcinków o niemieckich oznaczeniach: RAB 9 Berlin – Breslau (odcinek Berlin – Wrocław) i (niem.) RAB 29 Breslau – Oppeln – Gleiwitz – Beuthen (odcinek Wrocław – Opole – Gliwice – Bytom). Po II wojnie światowej jedynymi odcinkami przyszłej autostrady A4 były oddane do ruchu 27 września 1936 roku: Krzywa – Legnica (20,5 km), Legnica – Wrocław (Bielany Wroc.) (70,8 km) oraz odcinek Gliwice – Bytom (długość 12 km, obecnie DK88). Łączna ich długość wynosiła 103,3 km. Natomiast 17 października 1937 roku oddano do użytku odcinek Golnice – Krzyżowa – Krzywa (17 km, obecnie A18 i A4). Do 1945 roku powstały również odcinki jednojezdniowe: Wrocław (Bielany Wroc.) – Brzeg (Owczary) i Ujazd (Nogowczyce) – Gliwice. Budowano również odcinek Owczary – Nogowczyce, ale prace nie zostały ukończone. Budowano też odcinek Zgorzelec – Bolesławiec. Autostrada będąca dziełem Niemców przetrwałą bez większych zmian do lat 90.

Rząd przejmie kluczowy odcinek autostrady A4

Autostrada A4 ma w swoim przebiegu wiele istotnych odcinków. Jednak tym najbardziej kluczowym jest niewątpliwie ten rozciągający się pomiędzy Katowicami na Górnym Śląsku a Krakowem w Małopolsce. Jest to najbardziej ruchliwy odcinek w naszym kraju. Każdego dnia przejeżdża przez niego, jak podaje jego koncesjonariusz Stalexport, około 47 tysięcy pojazdów. Jego znaczenie jest ogromne dla ruchu krajowego. Dlatego też rząd nie zamierza przedłużać umowy z obecnym koncesjonariuszem, która wygaśnie w 2027 roku. Rządzący rozważają ustanowienie na tym odcinku bezpłatnych przejazdów, a także planują zwiększenie przepustowości tej trasy. Brana pod uwagę jest również rozbudowa odcinka między Katowicami a Krakowem o trzeci pas, po którym ruch miałby się odbywać w obu kierunkach.

To najdłuższa autostrada w Polsce. Rząd planuje przejąć jej kluczowy odcinek [GALERIA]

Quiz wiedzy o Krakowie. Czy rozpoznasz dzielnice miasta po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Krakowa zrobiono to zdjęcie?
Grzegórzki
Małopolska Noc Naukowców 2024 w Krakowie na AGH i Uniwersytecie Rolniczym