Podróże

To najpiękniejsza małopolska wieś. Stała się słynna dzięki przydrożnym krzyżom [GALERIA]

2024-11-29 15:16

Małopolska jest uznawana z jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. W województwie znajduje się wiele niewielkich miejscowości, które zachwycają nie tylko malowniczymi widokami czy wspaniałymi zabytkami, ale także pasjonującą historią. Jedną z nich jest dawna wieś łemkowska Krzywa, położona w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Znakiem rozpoznawczym Krzywej są kunsztowne kamienne krzyże i figury. Natomiast najcenniejszym zabytkiem jest dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka Świętych Kosmy i Damiana z początku XX wieku. Jak wygląda to wyjątkowe miejsce? Sprawdźcie w naszej galerii.

Krzywa to dawna wieś królewska w Małopolsce. Słynie z przydrożnych kamiennych krzyży i kapliczek

Krzywa jest jedną z najpiękniejszych wsi w województwie małopolskim. Jest położona w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa, w środkowej części Beskidu Niskiego w Karpatach Zachodnich. Do 1948 roku nosiła nazwę „Krywa”. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na którego dane powołuje się portal Polska w Liczbach, w miejscowości mieszka 166 osób, z czego 49,4 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 50,6 proc. ludności to mężczyźni. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Pierwsze wzmianki o Krzywej pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Wówczas pełniła rolę osady, która została lokowana w 1564 roku na prawie wołoskim, dzięki dokumentowi wydanemu przez starostę bieckiego Mikołaja Ligęzę. Przywilej założenie wsi otrzymał Szczepan Lilicz z sąsiedniej Pętnej. Na jego mocy mógł zgromadzić w niej 20 osadników. Od tamtego czasu Krzywa pozostawała wsią królewską. Taki stan rzeczy utrzymał się aż do pierwszego rozbioru Polski. W okresie zaborów stała się własnością rodziny Siemieńskich.

Znakiem rozpoznawczym Krzywej są przydrożne kamienne krzyże i figury, na które można natknąć się na łąkach czy w otoczeniu lasów. Ponadto na terenie miejscowości znajduje się wiele obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Najważniejszym z nich jest dawna łemkowska greckokatolicka cerkiew Świętych Kosmy i Damiana wybudowana w 1924 roku, która funkcjonuje obecnie jako kościół katolicki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Świątynia nawiązuje kształtem do staroruskich cerkwi – nie posiada wieży, ma małe prezbiterium i bardzo dużą nawę główną. Stanowi jeden z najpiękniejszych XX-wiecznych budynków na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Ponadto w Krzywej można podziwiać takie zabytki, jak: drewniana dzwonnica, cmentarz kościelny z kamiennymi nagrobkami między innymi figurami Matki Bożej z Dzieciątkiem z końca XIX wieku, będącymi przeważnie dziełami kamieniarzy z Bartnego i Bodaków; cmentarz wojenny nr 54 z I wojny światowej, kopiec obok cerkwi; cmentarz wojenny nr 62 z I wojny światowej, w przysiółku Banica; a także pomnik z tablicą pamiątkową poświęcony polskiej załodze bombowca Halifax zestrzelonego w rejonie Krzywej i Banicy w 1944 roku.

Tak wygląda wieś Krzywa w Małopolsce [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?
QUIZ. Małopolska gwara. Mówią tak w twoim regionie?
Pytanie 1 z 10
1. Charakterystyczną odmianą polszczyzny używaną zwłaszcza w Krakowie i w okolicach jest gwara:
Najpiękniejsze murale w Krakowie